Zwarte Sterns Kolganzen slikvogel - behaalt het Nederlandse Waddenge bied veruit de hoogste score in West-Europa, gevolgd door het Deltagebied. De aantallen overwinterende steltlopers in het Waddengebied worden voor zover bekend slechts op één plaats in de wereld overtroffen; dat is de Banc d'Arquin in Mauretanië. Voor een aantal steltlopersoorten blijken Wad dengebied en Deltagebied van eminent belang als overwinteringsgebied. Dit is onder andere het geval voor de Scholekster, de Zilverplevier, de Steenloper, de Wulp, de Rosse Grutto, de Ka- noetstrandloper en de Bonte Strandloper. Wanneer de totale gemiddelde normoverschrij ding van de 35 beschouwde vogelsoorten wordt bezien, dan blijken drie Nederlandse gebieden, de Waddenzee, het Deltagebied en het IJssel meer, de hoogste normoverschrijding in West- Europa te behalen. De normoverschrijding van deze drie gebieden samen bedraagt ongeveer éénderde van het to taal dat in West-Europa kon worden gevonden. Over de doortrekfuncties van deze gebieden zijn helaas nog onvoldoende gegevens bekend om een soortgelijke evaluatie te kunnen maken. Wel is reeds duidelijk, dat wanneer de doortrek- functie van het Deltagebied mede in de be schouwing wordt betrokken, de totale norm- overschrijding nog minstens anderhalf maal zo hoog wordt. Voor de Nederlandse Waddenzee zou dit mogelijk zelfs meer dan een verdubbe ling van de totale normoverschrijding kunnen betekenen. De Nederlandse watergebieden, en in het bij zonder de Waddenzee, het Deltagebied en het IJsselmeer, vervullen derhalve een zeer belang rijke functie voor het in stand houden van de watervogelpopulaties van de noordelijke toen dra's van Canada tot in Oost-Siberië, en voor de watervogelpopulaties die broeden in Europa en de U.S.S.R. tot ver in Siberië. Fig. 2. Totale overschrijdingen van de 1 %-norm in het Delta gebied en enkele vergelijkbare gebieden in Europa

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 11