Golfverwachtingen op de Noordzee en aan de Nederlandse kust De beweging van het zeeoppervlak is onregel matig en grillig. De vaak chaotisch lijkende bewegingen worden hoofdzakelijk veroorzaakt door golven die door de wind zijn opgewekt. De golfbeweging is echter in wezen niet chaotisch, alleen heel ingewikkeld; ze is voor wetenschap pelijke analyse vatbaar. En bij het ontwerpen, uitvoeren en beheren van kustverdedigings- werken, maar ook voor de scheepvaart, de vis serij en de natte mijnbouw, is kennis van de golfbeweging noodzakelijk. De studie van de zeegolven kreeg tijdens de Tweede Wereldoorlog een krachtige stimulans. In verband met militaire landingsoperaties die toen op grote schaal moesten worden uitge voerd en zorgvuldig dienden te worden voorbe reid, moest men zo goed mogelijk voorspellen welke golfbeweging men op het tijdstip van de operatie in het desbetreffende kustgedeelte zou aantreffen. Het inzicht in het ontstaan, de voort planting en de vervorming van golven werd daardoor in betrekkelijk korte tijd aanzienlijk verdiept. De beweging van het zeeoppervlak kan nu goed beschreven worden met behulp van een theorie die gebaseerd is op natuurkun dige principes, en die getoetst is aan metingen. De golfinformatie komt langs twee verschillen de wegen tot stand: via metingen en via bereke ningen. Om een voorbeeld te geven: ter plaatse van de toekomstige stormvloedkering in de Oosterschelde tracht men met behulp van meetpalen en meetboeien de golfbeweging te beschrijven (fig. 1Uit een groot aantal metin gen kan vervolgens berekend worden welke kans van optreden een bepaalde golf heeft. Om twee redenen is deze informatie onvoldoen de. Ten eerste is het voor het ontwerpen van kustverdedigingswerken noodzakelijk ook in zicht te hebben in extreme golven, golven dus

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 40