moet worden afgeleid uitte weinig scheeps waarnemingen. De laatste jaren is het GONO-model door het K.N.M.I. in samenwerking met de Rijkswater staat en het Waterloopkundig Laboratorium ver beterd. Ook het windverwachtingsmodel van het K.N.M.I. is grondig opgepoetst. Het eerder vermelde nadeel van het GONO-model, dat de Fig. 5. De beweging van het zee-oppervlak kan ontleed worden in een groot aantal re gelmatige golfbewegingen beschrijving der processen aan de hand van empirische relaties is vereenvoudigd, zal in de nabije toekomst nader worden onderzocht met behulp van een model dat deze beperking niet heeft, en daardoor moeilijk operationeel kan worden toegepast, maar dat wel geschikt is als evaluatie-instrument van het operationele model. Tijdens de bouw van de stormvloedkering in de Oosterschelde zal het GONO-model elke zes uur een prognose leveren van zeegang en deining in een aantal punten verdeeld over de gehele Noordzee. De prognose geeft de verwachte waarden voor de komende 6, 12, 18 en 24 uur. Het modelresultaat moet voortdurend worden getoetst aan actuele waarnemingen. Daartoe zullen metingen worden uitgevoerd aan de olie platforms Aukfield, Ekofisk en Pennzoil (fig. 3). Deze metingen kunnen op zich reeds een voor spellende waarde hebben, omdat golven uit noordelijke richtingen later ook hun invloed doen gelden in het mondingsgebied van de Oosterschelde. Zoals blijkt uit fig. 3 voorspelt GO NO niet de golfgrootheden in de Oosterschelde zelf. Het dichtstbijzonde roosterpunt, R, ligt ongeveer 30 km zeewaarts van Hoek van Holland. Het kustgebied, en zeker ook de monding van de Oosterschelde vereisen andere technieken om de golfvoortplanting en de golfgroei door lokale windvelden te beschrijven. Daarbij komt dat banken en geulen de golfbeweging nog weer in grijpend vervormen, waarbij effecten als golf- breking, refractie, wrijving aan de bodem en getijstromingen essentieel zijn. Om de filterwer king van de kustzone en de lokale golfgroei te beschrijven is daarom een afzonderlijk golfmo del FILTER ontwikkeld, dat uitgaat van de GONO-resultaten voor punt R, en dat verder lokale informatie verwerkt over de wind ver wachting, de waterstanden en de stroomsnel- heden. Zelf geeft het dan golf informatie die geldt voor hettracé van detoekomstige stormvloed kering. De kwaliteit van de golfverwachtingen voor de bouw van de stormvloedkering is inmiddels op een peil waarbij de modellen operationeel ge toetst kunnen gaan worden. Er zal een vergelij king worden getrokken met een verbeterde ver sie van de handmethode die voor de Eurogeul wordt gebruikt. Bij de evaluatie zullen de resul taten van de golfmeetpalen en -boeien dienen ter controle van de modeluitkomsten. Als proef periode wordt de tijd genomen dat het verdich tingsschip in het tracé van de stormvloedkering werkzaam is, zodat daarna, wanneer de pijlers voor de stormvloedkering moeten worden ge plaatst, gerekend kan worden op betrouwbare golfverwachtingen. 102

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 44