Het toekomstige beheer van de stormvloedkering in de Oosterschelde n 1977 is een studie begonnen naar het toe komstige beheer van de stormvloedkering in de Oosterschelde. Deze zogenaamde BARCON- studie - van 'Barrier Control' - wordt verricht in samenwerking met de Rand Corporation in Santa Monica (V.S.). Ze heeft een tweeledig doel. In de eerste plaats moest worden vastge steld welke eisen het beheer van de storm vloedkering stelt aan het ontwerp ervan; ver volgens wilde men inzicht hebben in de conse quenties die de verschillende mogelijke be- leersstrategieën zouden hebben voor het Oos- erscheldebekken. De eerste doelstelling hield in dat er randvoor waarden moesten worden geformuleerd voor set ontwerp van de kering. Die zijn namelijk afhankelijk van de strategie die bij het beheer wordt toegepast. Met het oog op de tweede doelstelling wordt vanaf voorjaar 1980 een be- eidsanalytische studie uitgevoerd, waarin de affecten worden beoordeeld die de verschillende strategieën zullen hebben op de veiligheid, het natuurlijk milieu, de waterhuishouding, de scheepvaart enzovoort in de Oosterschelde. De esultaten van deze beleidsanalyse moeten die- len om een verantwoorde keuze mogelijk te maken uit de verschillende voor het beheer van de kering mogelijke strategieën. Over dit deel van de studie zal in een later Bericht worden ge apporteerd. n dit artikel zullen we eerst ingaan op de struc- uur van het studieproject en daarna enkele re- ultaten bespreken van de eerste studiefase, "enslotte volgt een korte uiteenzetting van en- .ele zaken die op dit moment aan de orde zijn. Ie resultaten van de BARCON-studie zullen 'oor advisering worden voorgelegd aan de iaad van de Waterstaat, en bovendien met alle betrokkenen worden doorgesproken. ij het beheer van de stormvloedkering kan on- erscheid worden gemaakt tussen gebruik tij- ens stormvloeden en gebruik in andere situa- es. We geven een paar voorbeelden van zulke ndere situaties'. tel, er doet zich op zee een ramp voor waarbij ie of een andere schadelijke stof in het water arechtkomt; stel verder dat het hiermee veront- einigde water de Oosterschelde dreigt binnen dringen. De stormvloedkering kan dan wor- en gebruikt om ernstige vervuiling van de Oos- )rschelde te voorkomen. Ook zou de storm vloedkering een actieve rol kunnen spelen in het vermijden van extreem lage waterstanden op het bekken alsdaardijk-of oevervallen dreigen. Wanneerereenmaal strategieën zijn ontwikkeld, dan moeten ze vervolgens worden gedetailleerd naar tactieken-waarin bijvoorbeeld wordt ge keken naar de volgorde waarin de verschillende schuiven moeten worden gesloten -en worden vertaald naar het operationele beheer. Dat laat ste gebeurt in het project BARBOTI, waarin BAR de eerste lettergreep van BARCON is, en BOTI een samentrekking van de eerste letters van Beslissen, Organisatie, Training en Informatie. De studies voor het toekomstige beheer zijn reeds in 1977 gestart, omdat de randvoorwaar den voor het ontwerp van de stormvloedkering in een vroeg stadium bekend moesten zijn. Voor deze randvoorwaarden is het gebruik bij storm vloeden bepalend. Daarom heeft de studie zich tot eind 1979 in hoofdzaak daarop gericht. Het beheer is er in deze situaties op gericht, zoveel mogelijk te vermijden dat ertijdens stormvloe den op de Noordzee hoge waterstanden optre den op de Oosterschelde. Deze doelstelling leidt tot criteria voor het moment van sluiten en voor de manier van sluiten. Voor de beslissing tot sluiten kan gebruik ge maakt worden van voorspelde of van optreden de waterstanden. In het eerste geval verlaat men zich op de voorspellingen van hoogwater standen door het K.N.M.I. en de Stormvloed waarschuwingsdienst. Voor deze situatie is een sluitpeil gedefinieerd. Als het eerstvolgende hoogwater aan de buitenzijde van de kering vol gens de voorspellingen hoger zal zijn dan het sluitpeil, dan moet de kering worden gesloten. Over het algemeen wordt gesloten voordat de buitenwaterstand het sluitpeil bereikt. 103

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 45