De internationale betekenis van het Deltagebied als over- winteringsgebied voor vogels «t «s '*~Hk 4» In de afweging rond de Deltawerken spelen ook zaken een rol die niet in geld zijn uit te drukken, zoals bijvoorbeeld veiligheid en natuurwaarde. Ten aanzien van de natuurwaarden wordt al lang gezocht naar waarderingsmethoden, die kunnen dienen als instrument in de belangenaf weging. Vele van deze methoden zijn gebaseerd op zeldzaamheid, (on)vervangbaarheid, diversi teit, en zo meer. Zij komen in principe vrijwel al le neer op het sommeren van deelkwaliteiten tot een kwalitatief eindoordeel. Er zijn vele tiental len waarderingsmethoden in deze zin; geen enke le daarvan heeft echter een universele en inter nationaal aanvaarde toepassing gevonden. In de discipline van de ornithologie is in het begin der zeventiger jaren een discussie op gang ge komen die heeft geleid tot internationaal aan vaarde criteria en normen, die naast de conven tionele kwalitatieve waarden, ook en vooral zijn gebaseerd op kwantitatieve gegevens. De basis voor deze methode vormt de wens om over min of meer objectieve criteria en normen te beschikken aan de hand waarvan kan worden vastgesteld of een natuurgebied voor watervo gels al of niet van internationaal belang moet worden geacht. De criteria en normen zijn vast gesteld op de regelmatig gehouden internatio nale Conferences on Conservation of Wet lands and Waterfowl. Eén van de criteria luidt dat een gebied van in ternationaal ornithologisch belang is wanneer zich geregeld meer dan 1 van de geschatte fly-way-populatie van één of meer soorten wa tervogels in het gebied ophoudt. Dit is wel het meest stringente en objectieve criterium, omdat het is gebaseerd op kwantitatieve gegevens. Kuifeenden, Toppereenden en Tafeleenden 63

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 5