waarvan een deiningswaarschuwing kan wor den gegeven. Verwachting voor de stroomsnelheden Stroomverwachtingen, ook wel aangeduid als de verwachting van het horizontale getij, zijn nodig omdat bepaalde werkzaamheden slechts bij geringe stroomsnelheden kunnen worden uitgevoerd rond de kentering, tijdens zoge naamde 'kenteringsvensters'. De stroomverwachting wordt opgesteld voor de korte en voor de lange termijn. Voor de lange- termijnverwachting maakt men gebruik van de samenhang tussen horizontaal en verticaal ge tij. Het verticale getij wordt berekend aan de hand van astronomische gegevens, zoals de stand van de maan en de zon. Als referentiepunt voor de verwachtingen van het verticale getij in de Oosterschelde is meetpaal OS 4 gekozen, ten westen van het werkeiland Roggeplaat. In het kombergingsgebied van de Oosterschelde be staat een vrij goede correlatie tussen het hori zontale en het verticale getij; naar aanleiding daarvan kan voor elk sluitgat het horizontaal ge tij worden berekend. Uit modelonderzoek is ge bleken dat er ten gevolge van de werken in de sluitgaten slechts langzamerhand verande- ingen gaan optreden in de getijbeweging. De proefondervindelijke relaties tussen het hori zontaal en het verticaal getij zullen daarom steeds aan de hand van meetcampagnes wor den geverifieerd, en waar nodig aangepast. Bij net uitwerken van de stroomverwachtingen op iange termijn wordt ook gebruik gemaakt van net bouwfasenonderzoek met het model M1000 n het Waterloopkundig Laboratorium. De korte-termijnverwachting kan worden gezien als een bijsturing van de verwachting op de lan ge termijn. Deze bijsturing is nodig omdat de astronomische getijbeweging beïnvloed kan worden door meteorologische omstandighe den, wat resulteert in afwijkingen van de hoog- sn laagwaterstanden, faseverschuiving van het getij, en dergelijke meer. Om meer inzicht te krijgen in deze verschijnse- en wordt in elk sluitgat een vast stroommeet- punt geplaatst op ongeveer 1500 m westelijk van het tracé van de stormvloedkering, met een draadlozen transmissie naar het Hydro-Meteo- Centrum. Vooral over de de stroomomstandig- heden onder extreme condities zal op deze wij ze meer informatie kunnen worden verkregen. Ook kunnen er empirische relaties worden vast gesteld tussen de stroomsnelheden in de vaste stroommeetpunten en die in de as van de stormvloedkering. n de te verstrekken korte-termijnverwachtingen wordt intensief aandacht geschonken aan de te verwachten extreme omstandigheden, zoals maximum eb en vloed, de tijdstippen van kente ring en de kenteringsvensters. Wanneer in de loop van jaren voldoende meetgegevens be schikbaar zijn gekomen ten aanzien van het ver hang over de de stormvloedkering, kan later op grond van dat verhang een berekening van de stroomsnelheid worden gemaakt. Op vergelijkbare wijze worden gegevens verza meld en bewerkt voor het voorspellen van de verwachte afwijkingen van de waterstanden in de Oosterschelde ten opzichte van de onge stoorde astronomische getijbeweging. Daar naast zijn vooral wind en hoogfrequente wind golven belangrijke onderwerpen voor het H.M.C. Ook worden er, ten behoeve van de werkzaamheden in de bouwput Neeltje Jans, temperatuursverwachtingen opgesteld. Verder wordt aandacht gegeven aan bijzondere weers- verschijnselen, zoals neerslag, mist en onweer. De voorspellingen gelden in het algemeen voor een periode van 24 uur. Dagelijks worden, om 8 en om 16 uur, en bij bijzondere werkzaamheden of tijdens stormvloed ook om 22 en om 4 uur, hydro-meteo-bulletins opgemaakt. Voor be richtgeving aan de gebruikers op de werken is op het werkeiland Neeltje Jans een uitvoerings- post voor de stormvloedkering ingericht. Daar kan men, behalve over het in Zierikzee door het H.M.C. opgestelde hydro-meteo-bulletin ook beschikken over de basisgegevens. Ook deze gegevens kunnen van belang zijn voor het ne men van een beslissing aan het werkfront. Met beperktere opzet zijn ook voor de compartimen- teringswerken zulke uitvoeringsposten opge zet. De posten maken de communicatie moge lijk in twee richtingen: bijzondere vraagstukken worden met tussenkomst van de uitvoerings posten door het H.M.C. behartigd. De prognoses worden actief bewaakt. Als afwij kingen van de verwachtingen daartoe aanlei ding geven, zal tussentijdse correctie plaatsvin den. Tussen het H.M.C. en de uitvoeringsposten zal voortdurend contact worden onderhouden aangaande de verwachtingen en de momenta ne meetwaarden. Op een aantal voor de uitvoering essentiële vaartuigen, zoals het hefschip, de mattenleg- ponton en het verdichtingsvaartuig, zal men via de radio rechtstreeks kunnen beschikken over de in het Verwerkings-Centrum Zierikzee ont vangen gegevens betreffende stroomsnelheden en waterstanden. Deze directe informatie wordt 'Snelpeil' genoemd. De komende winter zal door het H.M.C. worden gebruikt om zich warm te lopen. In de eerste helft van 1981 hoopt men de gebruikers op de werken volledig operationeel van dienst te kun nen zijn. 141

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 27