Het voormalige REM-eiland bij Noordwijk. Fig. 4. Driedimensionale stroommeter in gebruik bij Noordwijk. Fig. 2. Richtingsspectrum voor een frequentie van 0,153 Hz. Fig. 3. Berekende golfvoort planting in de mond van de Oosterschelde. Als gevolg van de bodemfiguratie draaien de golfkammen bij. post ingericht bij een plaatselijke diepte van on geveer N A.P.- 17 m. Ter bepaling van het rich tingsspectrum worden daar twee methoden be proefd. De ene methode houdt in dat met een snelheidsmeter op zekere diepte de snelheid van waterdeeltjes wordt gemeten in drie onder ling loodrechte richtingen. Voor de andere me thode zijn op drie hoekpunten van de meetpost golfbakens opgesteld, waarmee van ogenblik tot ogenblik de uitwijkingen worden gemeten die het wateroppervlak vertoont. Daaruit wor den twee onderling loodrechte componenten van de helling van het wateroppervlak afgeleid. Langs beide methoden kunnen schattingen van het richtingsspectrum worden verkregen. Als gelijktijdig wordt gemeten volgens de beide methoden is bovendien onderlinge vergelijking mogelijk. Op grond van de tot nu toe opgedane ervaring geniet de driedimensionele snelheids meting de voorkeur. Uit de metingen die tot op dit ogenblik aan de meetpost Noordwijk zijn ver richt, kan voorlopig voorzichtig worden gecon cludeerd dat de spreiding rond de hoofdrichting kleiner is dan men zou verwachten. Toekomstig onderzoek Nabij de meetpost Noordwijk zal in de toekomst golfrichtingsonderzoek worden verricht met be hulp van een boei, die de hellingen van het wateroppervlak meet. Het voordeel van het ge bruik van een boei is dat men niet langer afhan kelijk is van een vaste constructie, zoals bij de stroomsnelheidsmeter en het baken. Het uitein delijke doel van de boeimetingen is het verkrijgen vangolfrichtingsinformatie door middel van een golfrichtingsprocessor, waarin de verzamelde gegevens meteen verwerkt worden tot informa tie over de golfrichting. De ontwikkeling van de NOORD BEVELAND 146

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 32