Zandwinning voor de compartimenteringswerken De aanleg van de compartimenteringswerken in het oostelijk gedeelte van de Oosterschelde ver eist grote hoeveelheden zand. In een belangrijk deel van dezandbehoefte is, met name bij de Philipsdam, al voorzien. De sluitkade waarmee het Slaak in 1985 wordt geblokkeerd, vraagt echter nog een zandaanvoer van 5 miljoen m3. Voorde Oesterdam, het andere grote comparti- menteringswerk, zal nog 8 miljoen m3 specie moeten worden gevonden. Samen dus 13 mil joen m3, die liefst winbaar moet zijn in de di recte omgeving van de werken; anders wordt de eenheidsprijs te hoog, vanwege het trans port. 13 miljoen m3 is op de zandmassa's van de Oos terschelde niet zo vreselijk veel; maar de win- plaatsen moeten met zorg worden gekozen: als de zandwinning het milieu beïnvloedt, moet dat liefst in gunstige zin zijn. In elk geval moeten de effecten van tevoren worden ingeschat. Daarom is een projectgroep 'Zandwinning Compartimenteringswerken' aan het werk ge weest, om op verantwoorde wijze zandwin- plaatsen op te sporen in het achterste gedeelte van de Oosterschelde. Als resultaat van haar bevindingen heeft de pro jectgroep onlangs een zestal zandwinplaatsen beschreven, die min of meer aan de te stellen voorwaarden voldoen. Eén daarvan ligt in de buurt van de Philipsdam, de andere nabij de Oesterdam. Bij de Philipsdam is een zadel aangetroffen, een ondiep gedeelte op N.A.P. -11 m tussen het Zijpe en het diepe gedeelte van het Krammer. Bij verdieping tot N.A.P. - 20 m levert dit zadel 7,5 miljoen m3 zand, ruim genoeg dus voor de sluitkade van de Philipsdam. Vóór het tracé van de Oesterdam bevindt zich een mogelijke winplaats in een relatief ondiep 153

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1980 | | pagina 39