ils een gebied bij voorbeeld eenmaal een ecreatieve mede-bestemming heeft gekregen, al dit niet gauw meer ongedaan gemaakt ■/orden. m het volgen en bijsturen van de ontwikkelin- en mogelijk te maken en bestaande functies p weloverwogen wijze te veranderen, of euwe in te voeren, is het essentieel dat er tegrale inrichtings- en beheersplannen orden opgesteld, die periodiek, afhankelijk in de zich voordoende ontwikkelingen, orden bijgesteld. Zulke plannen zullen gereed ioeten zijn op het moment dat de nieuwe iuaties intreden, dus aan het eind van de tvoeringsfase van de werken. Dit houdt in dat eerste versie van het inrichtings- en beheers- an reeds opgesteld moet worden in de itwerp- en bouwfase van het project. Voor de osterschelde worden op dit moment dergelijke annen opgesteld. Voor de Oosterschelde- ring is daarvoor het BARCON-project in het ven geroepen, voor het overblijvende dempte-getijdegebied achter de stormvloed- ring het ALGOS-project, en voor het gebied hter de Oesterdam het MARKIN-project. In al deze projecten wordt samengewerkt door verschillende diensten en door verschillende disciplines. En dan dient het milieu-onderzoek in de nazorgfase nog een derde doel, namelijk de evaluatie van de in de eerdere fasen gedane voorspellingen. Er wordt dan gekeken of de eerder gemaakte voorspellingen en aannamen juist zijn gebleken, en zo niet, waarom de ontwikkelingen anders verliepen dan men gedacht had. Dit is vooral belangrijk met het oog op toekomstig onderzoek en ten behoeve van andere projecten van deze aard, maar ook om gemaakte fouten in de prognoses voor de inrichtings- en beheersplannen te kunnen bijstellen, zodat de noodzakelijke aanpassingen in die plannen kunnen worden doorgevoerd. Een essentieel onderdeel van deze evaluatie studies is het vastleggen van de uitgangssituatie waaraan de zich voordoende veranderingen getoetst kunnen worden. Dit zal uiteraard reeds moeten plaatsvinden vóór de nieuwe situatie intreedt, dus ook reeds tijdens de detaillering van het ontwerp, en tijdens de uitvoering. In de tekenkamer worden ook maquettes gebouwd. 239

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 13