RIJWIELPAD RIJWEG BROUWERSDAM BEPLANTING RECREATIEWEG PARALLELWEG VOOR ALLE VERKEER dumpen van specie bestaat ook een meer 'actieve' vorm: specie kan namelijk worden gebruikt als bouwmateriaal om een aanzet te geven tot de ontwikkeling van schorvormende processen. De combinatie van specieberging en natuurbouw wordt vanuit landschappelijk en natuurwetenschappelijk oogpunt be schouwd als een zeer waardevolle mogelijkheid, en wordt onder andere in de Verenigde Staten al toegepast. De gevoeligheid van het Ooster- schelde-systeem en ook het feit dat onze kennis ervan nog zo beperkt is, heeft er evenwel toe geleid dat deze vorm van specie berging daar nog niet is toegepast. Ook speelde daarbij het gevaar van de uitwaaiering van slib in de omgeving van schelpdierpercelen een rol. Wel wordt op het ogenblik onderzocht of gebruik van specie op deze wijze wellicht op experimentele schaal kan worden uitgevoerd in de Westerschelde. Om technische en financiële redenen worden in het Deltagebied vele miljoenen kubieke meters zand gewonnen op plaatsen die liefst niet al te ver verwijderd moeten zijn van de werken zelf. De milieukundige implicaties van zandwinning zijn overigens, evenmin als die van specieberging, gemakkelijk kwantitatief uit te drukken. Uit onderzoek op dit gebied in het Deltagebied, in de Waddenzee en op nog andere overeenkomstige plaatsen in West- Europa en Amerika zijn wel enkele richtlijnen gewonnen ten aanzien van de gevaren van zandwinning voor het milieu. Zandwinning moet liefst zo geschieden dat er geen al te grote oneffenheden ontstaan in de bodem. De bodem wordt anders minder geschikt voor de vangstmethoden die men bij ons in de visserij toepast. Na de zandwinning mogen er bij voorkeur geen diepe geïsoleerde putten Fig. 2. Twee dwarsprofielen van afsluitdammen, waar wei nig (boven) en wat meer reke ning is gehouden met secun daire functies. overblijven, waar zuurstofloosheid zou kunner ontstaan. De foto op blz. 244/245 toont een 'side scan sor ar'- opname van de bodem in de Bocht van Sint Jacob en de Plaat van Oude Tonge in de Greve lingen. De opname is van oktober 1978. Aan de bovenzijde toont de figuur een profiel met eer maximale waterdiepte van 13 m, en daarop aansluitend de bodemtopografie van een gebied van 700 x 250 m. Duidelijk zichtbaar zijn de cirkelvormige zuigkommen - door hoekvertekening zien ze er ellipsvormig uit - die in het zandgebied zijn achtergebleven. Dit zandwingebied werd begin 1974 ontgraven. C e bodem van het oostelijk deel van de geul in da I Bocht van Sint Jacob vertoont sporen van ee i oudere zandwinning. Op de Plaat van Oude Tonge zijn de kamiijnen van een zandribbelve ld zichtbaar. Door het wegzuigen van een zadel, een ondie p 3 gedeelte in een geul, kan de watercirculatie worden verbeterd, en de kans op stratificatie van waterlagen met verschillend gewicht 246

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 20