Tabel 1. Taakverdeling en samenwerking bij het onderzoek naar de globale voedselbalans in de Oosterschelde Onderzoek Deltadienst Delta Instituut Milieu en Waterloop- Eigen In opdracht van Inrichting kunde programma Rijkswaterstaat Transport organische stof - particulair X X X - opgelost X slib X voedingsstoffen X Primaire produktie algen in het water - biomassabepaling X X - produktiemeting X X - soortensamenstelling X bodemalgen - biomassabepaling X - produktiemeting X - soortensamenstelling X zeegrassen en grotere algen X Consumptie dierlijk plankton - biomassabepaling X - consumptiemeting X - soortensamenstelling X bodemdieren - biomassabepaling X - consumptiemeting X - metabolische activiteit X - soortensamenstelling X Mineralisatie oppervlaktewater X onderwaterbodem X Modelonderzoek X X X de plaats van voorkomen van de belangrijkste groepen van organismen en aan hun relatie met a-biotische milieufactoren. Volgens vroegere schattingen is de import een even belangrijke bron van voedsel voor het Oosterschelde-systeem als de primaire produk- tie van algen in het water en de bodem. De netto-import werd geraamd op 700 ton organische stof per dag. De onzekerheidsmarge is overigens nog erg groot. Uit een meting van het transport gedurende één getij van en naar de kom van de Oosterschelde op 20 april 1979 werd een import van 125 ton berekend. Uit andere metingen kon worden aangetoond dat de concentratie van organische stof in het water tijdens vloed gemiddeld hoger was dan in het ebwater en ook dat wijst op import. De organische stof komt de Oosterschelde overwegend binnen in de vorm van dode organismen of delen ervan, al of niet samenge klonterd met slib, zogenaamde 'detritus'. De oorzaak van deze import is nog onbekend. Misschien is ze een gevolg van de actieve 258

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 32