Een specifieke moeilijkheid bij de inrichting vormt het feit dat de woonwijken van Bergen op Zoom, een stad van 45 000 inwoners, over een lengte van 2 km rechtstreeks grenzen aan het nieuwe gebied, en dat dit over nog veel grotere lengten het geval zal zijn bij de ontwik kelde stadsuitbreidingsalternatieven. Door verschillende maatregelen langs de overgang kan de invloed van de stad op het natuurgebied worden beperkt. Afhankelijk van de ruimtelijke situatie wordt in de verschillende inrichtingsalternatieven een meer of minder directe overgang geschetst van de stad naar het water- en natuurgebied. Daarmee beoogt men met name beheersing van de recreatiedruk. Te denken valt aan een begrenzing die noch visuele, noch functionele relaties openlaat, maar ook aan een begrenzing met uitsluitend visuele relaties. In het ontwerp van de begren zingen zal dat moeten worden vertaald in een parkachtige zone langs het water, een moeilijk overschrijdbare oeververdediging en parkeer plaatsen alleen ten behoeve van de bewoners. Het ontwerp dient zo te worden opgezet dat, wanneer dat toelaatbaar is gebleken, de oever en het water door middel van kleine wijzigingen plaatselijk geschikt gemaakt kunnen worden voor oeverrecreatie. De wijze van inrichting van de grens van de bebouwing kan dus een bruikbaar instrument vormen voor de beheer sing van de recreatiedruk vanuit Bergen op Zoom op het Markiezaat. Voor de inrichting van het gebied zijn de volgende doelstellingen gehanteerd. De inrichting en de ontwikkeling van het gebied dienen zo goed mogelijk aan te sluiten op de aanwezige potenties en die te ondersteunen. Verder zal er na de transformatie sprake Slikken (links) en schorren met een vegetatie die typisch is voor een zout milieu. moeten zijn van een in kwalitatieve zin goed functionerend ecosysteem. Voor wat betreft de waterkwaliteit dient het Indicatief Meerjarenpro gramma voor de bestrijding van de verontrei niging van het oppervlaktewater als richtlijn te worden gehanteerd. En ten slotte zal de inrichting van het Markiezaat in de toekomst zoveel mogelijk aan zich wijzigende omstandic - heden moeten kunnen worden aangepast. Het na te streven evenwicht tussen de verschillend 3 vormen van ruimtegebruik moet ook later niet worden verstoord. Tegen de achtergrond van deze doelstellingen zijn, in samenwerking met de beide betrokken provincies en de gemeente Bergen op Zoom, de mogelijkheden van het gebied voor de recreatie onderzocht. Daarbij heeft een al of niet van het Markiezaatsmeer gescheiden Randmeer, dat in een aantal inrichtingsalterna 276

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 50