Fig. 5. Voorbeeld van een voedselnetwerk. Een pijl bete kent: 'wordt gegeten door'. VERBLIJFTIJD IN JAREN Fig. 3. Flet model van Vollen- weider. Fig. 4. Chlorofylgehalte in het IJsselmeer in 1976, volgens BLOOM II. gewenste diepte gebracht worden. Er wordt zowel stilliggend als varend gemeten. Voor het ontwerpen en in bedrijf houden van de meetinstrumenten zijn twee andere afdelin gen actief. Een daarvan is belast met de meetinstrumenten zelf, de ander met het programmeren en in bedrijf houden van de computer. De meeste instrumenten zijn namelijk verbonden met een computer, die de signalen omrekent, informatie afdrukt op papier en vastlegt op magneetbandcassettes, en de gevaren koers en gemeten waarden tekent op een automatische tekenmachine, de zogenaamde plotter. Ook speelt hij een belangrijke rol bij het ijken van de instrumenten en bij de controle op de werking. Dezelfde groep die zorg draagt voor de computers op de schepen, behartigt ook de verdere verwerking van de gegevens. De informatie die op cassettes vastgelegd is, moe samengevoegd worden met de gegevens uit het laboratorium en zo opgeborgen worden dat er efficiënt mee verder gewerkt kan worden. Dat verdere verwerken houdt onder andere in: het maken van lijsten, van verschei dene soorten grafieken en kaarten en het doorrekenen van wiskundige of statistische modellen. Er wordt gebruik gemaakt van een aantal zelfstandige tafelrekenmachines, met allerlei daar aan te koppelen apparaten, en vai een telefonische verbinding met de centrale computer van de Rijkswaterstaat. Naast de beschreven waterkwaliteitsmetingen worden nog talloze andere gegevens verwerkt, inzake vegetatie, vogels, landmeetkunde, algen en dergelijke meer. Het centrale probleem bij de verwerking van 284

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 58