Voorheen waren de activiteiten sterk gericht op het treffen van cultuurtechnische en recreatieve voorzieningen. Thans is in de Oosterschelde de inrichting een integraal onderdeel geworden van de gehele planvorming, vanuit een samenspel van functies opgezet. Veel meer dan voorheen heerst daarbij de neiging om in te spelen op de ecologische potenties die het gebied zelf heeft voor de verschillende functies, met name die op het gebied van de natuur, de visserij en de recreatie. Het is niet de bedoeling dat in dit themanummer een overzicht wordt gegeven van wat de afgelopen tien jaar aan onderzoeksresultaten hebben opgeleverd. Evenmin zullen de inrichtingsactiviteiten over die periode of van nog verder terug worden geïnventariseerd. Doel is, een indruk te geven van de tegenwoor dige werkwijze, en te laten zien hoe op basis van eigen onderzoek en dat van anderen bijdragen worden geleverd tot de realisering van de Deltawerken en ten behoeve van de planvorming voor de inrichting en het beheer van het door de werken beïnvloede gebied. De Deltadienst heeft als veroorzaker van grote veranderingen in het Deltagebied een duidelijke betrokkenheid en verantwoordelijkheid in genoemde problematiek, en wil zijn aanpak gaarne aan de lezer voorleggen. Onderzoek en advies Er is al op gewezen dat de advisering van de aanvang af gebaseerd is geweest op breed opgezet onderzoek. Overigens, in het vervolg van dit nummer zal blijken dat die advisering niet moet worden gezien als een handvol vrijblijvende milieu-overwegingen die kunnen worden aanvaard of ter zijde gelegd. Het gaat om een zeer feitelijke inbreng in de voorberei ding van de werken en in de planvorming voor inrichting en beheer van de nieuwe gebieden. De taakvelden onderzoek en advies zijn dus sterk op elkaar betrokken. In het werk wordt niettemin een duidelijk onderscheid gemaakt. Daarvoor kunnen twee redenen worden opgegeven. In de eerste plaats moet het onderzoek altijd voorlopen op de advisering; bij natuurlijke systemen als die in het Deltage bied kan het tijdsverschil wel enkele jaren bedragen. Veelal zal de onderzoeker bij de formulering van zijn probleemstelling moeten anticiperen op vragen die nog niet gesteld zijn. In de tweede plaats: de milieu- en inrichtings- problematiek zal slechts zinvol kunnen worden benaderd vanuit het integrale ecosysteem. Dit houdt in dat alle facetten van een systeem in hun onderlinge samenhang moeten worden bestudeerd. Zoiets vergt een brede, multi-disci- plinaire aanpak bij het onderzoek, waarvan de resultaten naar behoefte kunnen worden gebruikt voor de verschillende adviesvragen. Een belangrijk voordeel van de tweedeling tussen onderzoek en advies is ook dat op beide terreinen vruchtbaar met anderen kan worden samengewerkt. In de advisering en planvorming moet men bij samenwerking vooral denken in het vlak van de ambtelijke diensten, binnen de Rijkswaterstaat, maar ook met andere departe menten of met de provincies. Bij het onderzoek wordt gebruik gemaakt van de expertise en de werkkracht van universiteiten en hogescholen, van andere wetenschappelijke instellingen en ingenieursbureaus. Vooral vanwege het multi-disciplinaire karakter van het milieu-on derzoek is deze samenwerking - in de vorm van contract-research - uitermate waardevol. Hierdoor verkrijgt de kennis van waaruit vragen over milieu en inrichting kunnen worden beantwoord, een breed draagvlak in de wetenschappelijke wereld. Milieu en Inrichting in het Deltagebied zijn dus niet door de Deltadienst gemonopoliseerd; er participe ren vele anderen in. In de verschillende hierachter volgende bijdragen zal bij gelegen heid melding worden gemaakt van die instanties waarmee voor de beschreven onderzoeken intensief wordt samengewerkt. Dat zijn dan voorbeelden van de externe relaties, niet een totaalbeeld van de samenwerking met anderen. Opbouw van dit nummer Dit themanummer is bedoeld om inzicht te geven in de probleemvelden waarvoor de hoofdafdeling Milieu en Inrichting zich gesteld ziet, en in de gevolgde werkwijze. Dit wordt gedemonstreerd aan actuele onderwerpen. Volgens de indeling die gemaakt wordt in het artikel 'Het Deltaplan en de milieuzorg' betekent dit dat aandacht moet worden geschonken aan de milieukundige begeleiding in de uitvoerings fase van de werken, en aan de inrichtings- en beheersaspecten. Het daaropvolgende artikel handelt over de begeleiding bij de uitvoering van de werken; de landschappelijke inpassing is daar een belangrijk facet van. Bijzondere aandacht wordt verder gegeven aan specieber ging en zandwinning, waarin werken en milieu elkaar sterk raken. Aan inrichting en beheer zijn vijf artikelen gewijd. De Oosterschelde staat daarbij uiteraard in het centrum van de belangstelling. Het beleidsplan dat in 1982 vastgesteld zal worden, is nu onderwerp van een inspraakronde. De beleidsmogelijkheden in de planvorming worden behandeld in het artikel 'Inrichting en beheer van het Oosterscheldegebied'. De 234

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 8