Er mm weedeling advies/onderzoek wordt geïllus- reerd door het feit dat daar onmiddellijk een ijdrage op volgt over het aquatisch ecologisch nderzoek in de Oosterschelde. Beheer en irichting van de Oosterschelde kunnen niet os worden gezien van de wijze waarop de osterschelde-kering zal gaan worden beheerd, het artikel 'Het beheer van de Oosterschel- e-kering' zal worden geschetst op welke wijze ;e milieukundige consequenties van de erschillende beheersmogelijkheden in de esluitvorming worden ingebracht. De wijze an beheer zal in het bijzonder van belang zijn oor de schorren in de Oosterschelde. Daarom in dat artikel een gedeelte opgenomen over et onderzoek naar de processen die de horvorming bepalen, et Markiezaatsmeer, en het beheer ervan, rmen het onderwerp van een volgende ;drage. In dat gebied zullen de levensvormen e behoren bij het bestaande systeem, verloren gaan. Het gebied heeft echter de mogelijkheden in zich om opnieuw een interessant natuurgebied te worden. Aan de andere kant liggen hier grote belangen voor de stadsuitbreiding van Bergen op Zoom, terwijl ook de recreatiedruk er aanzienlijk zal zijn. Het Markiezaatsmeer kan gelden als voorbeeld van een klein gebied waarin aan verschillende belangen tegelijk recht moet worden gedaan. Voor alle bekkens geldt dat er een waterbeheer moet worden gevoerd dat gericht is op een goede kwaliteit van het water, en op het scheppen van gunstige condities voor de levensgemeenschappen in het water en in de bodem. Er is dan ook een bijdrage opgenomen over de metingen van de waterkwaliteit en over de methodes die worden ontwikkeld om ook in nog niet bestaande systemen - zoals het Zoommeer - de gevolgen van het te voeren beheer voor de waterkwaliteit te kunnen prognosticeren. De uitvoering van een groot en complex project als de Deltawerken betekent een grote ingreep met belangrijke gevolgen voor het milieu in het betrokken gebied. Het project kan uniek worden genoemd in de wereld, niet alleen in technische zin, ook in milieukundig opzicht. Er moest dus een geheel eigen aanpak voor de problemen worden gevonden. Het t gebouw van de hoofdafde- slotartikel van dit themanummer zal op basis g Milieu en Inrichting te Mid- van de opgedane ervaringen de wijze van iburg. aanpak ter discussie stellen. WÊÊzm

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 9