is getracht het leefklimaat ter plekke gunstig te beïnvloeden en de recreatieve waarde van het gebied te versterken. Het beplantingsplan Het beplantingsplan voor 'Het Bos van Willem stad' heeft geresulteerd in een loofhoutbos dat doorsneden wordt door brede lanen met bo menrijen. De breedte van de lanen varieert van 35 tot 45 meter, met respectievelijk twee of vier rijen bomen. De vrij strakke, rechtlijnige opzet houdt er rekening mee dat de technische wer ken eveneens strak en functioneel van opzet zijn, zodat er op deze manier een integratie wordt bereikt, en als het ware een organische verbinding tussen natuur en techniek. In het plan zijn enkele open ruimten geprojecteerd, die als speel- en recreatieruimte kunnen dienen, terwijl aan het einde der lanen vormen zijn ge kozen die een boeiend eind vormen en een vrije improvisatie zijn op de vorm van de voormalige vesting Willemstad. In het plan komen twee waterpartijen met ei landjes voor. Door hun afwijkende vormgeving bieden zij een welkom en prettig contrast met hun omgeving. De geïsoleerde en ontoeganke lijke ligging van de eilandjes kan een waarborg zijn voor het ontstaan van reservaatjes voor flo ra en fauna. Het terrein is ongeveer 65 ha groot; het bestaat uit een noordelijke en een zuidelijke grondber- ging. De scheiding tussen deze twee terreinen wordt gevormd door een van de waterpartijen en de Malthaweg. De zuidelijke grondberging wordt in het zuidoosten door de tweede water partij begrensd. De bos- en lanenaanleg omvat ongeveer 45 ha. Op de terreinen tussen de sluizen en de Helle- gatsweg is een omvangrijke boombeplanting in rijen aangebracht. Deze bomenrijen zijn kwa dratisch opgezet en vormen een belangrijk land schapselement, dat de aanwezige boombeplan ting oostelijk van de Hellegatsweg completeert en ondersteunt, en het geheel een beslotener karakter verleent. Een bijkomend voordeel van deze opzet is dat de scheepvaart niet door auto lichten wordt gehinderd. De bomenrijen tussen de brug in Rijksweg 19 over de sluizen en de uitzichttoren zijn zodanig geprojecteerd dat zij geen belemmering vor men voor het uitzicht vanuit het bedieningsge bouw. Tevens is erop gelet dat er ruimte wordt gelaten voor hulpverlening bij eventuele cala miteiten aan boord van schuttende schepen in de sluizen. Op de noordelijke grondberging zijn de lanen uitgevoerd met grauwe abelen en op de zuidelijke met inlandse eiken. De bosaanleg is samengesteld uit de hoofdhoutsoorten eik, beuk, es en haagbeuk, in de verhouding 58-12-10-10, met als vulhoutsoorten zwarte els, gelderse roos, hondsroos, liguster, meidoorn, sleedoorn, veldesdoorn en grijze wilg. Totaal 280 000 struiken en 2400 bomen. De beplantingen rond het Volkeraksluizencom- plex zijn in een vroeg stadium opgezet. Op basis van het in 1967 ontworpen structuurplan werd een definitief beplantingsplan uitgewerkt voor de terreinen gelegen ten oosten van de sluizen. Het nu gereedgekomen beplantingsplan is aan gelegd op de voormalige gronddepots in de polder Ruigenhil en Maltha. In 1968 is reeds een onderzoek ingesteld door de Rijksdienst voor de IJsselmeerpolders naar de bodemgesteldheid van de depots, dit in ver band met het uitbrengen van een begreppe- lingsadvies ten behoeve van de ontwatering, begaanbaarheid en ontzilting van de opgespo ten terreinen. Geadviseerd werd om de rijping van de grond op de ene grondberging zoveel mogelijk te bevorderen door het aanbrengen van greppels van 60 cm; op de andere grond berging moest de bestaande begreppeling wor den uitgediept tot 60 cm beneden het maaiveld en een verzamelsloot worden aangelegd. De af watering van de depots vindt plaats op een pol dersloot, die met een duiker via het viadukt on der de rijksweg door afvoert naar de voormalige Oude Heiningsehaven. Met de uitvoering van het beplantingsplan is begonnen in het najaar van 1978. Ondanks de stagnaties vanwege de lange winterperiode zijn de beplantingen op de tweede grondberging toch volledig gereedgekomen. Alvorens men echter met de beplantingen op de eerste grondberging kon beginnen, bleek het noodzakelijk grondwerkzaamheden en bemalin gen uit te voeren. Dit grondwerk was nodig van wege de grillige wijze van opbouw van de grondberging; grote delen bestonden namelijk De invaart van de Volkerakslui zen wordt bij harde wind ver gemakkelijkt door windsingelr van bomen. 316

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 22