uit klei, met een hoog gehalte aan afslibbare ge deelten, andere gedeelten uit zand. Door deze grondsoorten te mengen werd een betere struc tuur van de grond verkregen. In het algemeen werd op de vette terreingedeelten een laag zand en op de zanderige plaatsen een laag klei aan gebracht; deze pakketten werden dan tot een diepte van 50 cm met de onderliggende grond gemengd. Als gevolg van de slechte waterdoor- latendheid van de eerste grondberging was het noodzakelijk extra ontwateringswerkzaamhe den uit te voeren. Deze werkzaamheden beston den in hoofdzaak uit het uitdiepen van bestaan de sloten en greppels, het op diverse plaatsen doorgraven van de met plastic, folie en rietmat ten afgedekte omkading van de grondberging en het aanbrengen van een drainage van geper foreerde plasticbuizen, omwikkeld met een ny lonweefsel. 318 Deze ontwateringswerkzaamheden hadden een zeer gunstige uitwerking. De beplantingswerk zaamheden hebben als gevolg van deze extra maatregelen wel enige vertraging ondervon den. Het gehele complex is in het voorjaar van 1980 gereedgekomen. Over het geheel kan wor den gesteld dat de beplantingen goed zijn aan geslagen en dat in het algemeen weinig uitval is voorgekomen. Aan boombeplanting behoeft maar 7% te wor den ingeboet, en aan struikbeplanting 5%. De uitval is in hoofdzaak te wijten aan enkele natte plekken op de tweede grondberging. Op deze natte plekken zijn alsnog drains aangelegd. Het onderhoud van het boscomplex zal tot eind 1981 door de Deltadienst worden verzorgd. Het nu tot stand gekomen Bos van Willemstad moet worden gezien als het sluitstuk van de landschappelijke herinrichting van het zogehe ten Volkerakcomplex. Vanzelfsprekend zal me de door de toekomstige beheersmaatregelen bepaald worden hoe de beplantingen zich zul len ontwikkelen en welke functie zij zullen gaan vervullen. Een deel van de beplantingen zal van zuiver functionele aard zijn en blijven, zoals de windsingels; het overgrote deel zal zijn waarde vooral krijgen in landschappelijke en ecologi sche steun aan het betrokken gebied. Hierbij mag zeker de recreatieve waarde van een groot, aaneengesloten en gevarieerd samengesteld bos- en watercomplex niet vergeten worden. Het moet dan ook van groot belang worden ge acht, dat het toekomstige beheer van de beplan tingen op het Volkerakcomplex door een en de zelfde hand wordt geleid. De hiervoor beschre ven, zo verscheidene functies en onderlinge be langen van de beplantingen, onder soms slech te klimatologische omstandigheden, vereisen op elkaar afgestemde beheersmaatregelen. Er is een werkgroep 'Beheers- en Onderhouds plan' ingesteld, die tot taak heeft een beheers plan op te stellen waarin duidelijke richtlijnen worden verstrekt voor het beheren van bos en natuurterreinen, en dat alle informatie bevat over de toestand en de kwaliteit van de terrei nen, inzicht verschaft in de inrichting en doel stelling, en aangeeft welke beheersmaatregelen genomen moeten worden om die doelstelling te bereiken. Een beheersplan moet de uitgangspunten van het uitgevoerde landschaps- en beplantings plan op lange termijn veilig stellen. Het ligt in de bedoeling het beheer en onderhoud van de ter reinen over te dragen aan Staatsbosbeheer. De ze dienst is reeds in een vroeg stadium betrok ken geweest bij het opstellen van de plannen en is, gezien haar kennis omtrent dit soort beheers zaken, de hiervoor aangewezen instantie.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 24