Vorderingen in de periode 1 januari - 1 april 1981 A. De werken van het Deltaplan Philipsdam In de verslagperiode werd voortgegaan met het grond werk ten behoeve van de verschillende onderdelen van het werk, zoals de jachtensluis, de duwvaartsluizen, het riolenstelsel noord, midden en zuid en de overbrugging. Ook het heiwerk voor de overbrug ging en de grondkerende constructies aansluitend op het schuivengebouw van het riolenstelsel vorderde. De omkading van het hoge bekken voor het zoet/zout scheidingssysteem van de duwvaartsluizen wordt thans op de 5 m brede kruin bekleed met 20 cm dikke betonblokken en op de taluds bestort met 750 kg/m2 stortsteen 10/60 kg. Nadesluitingvandeomkading van het hoge bekken op 10 februari 1981, is dit bekken bij het eerstvolgende hoogwater via het lage deel in de omka ding volgelopen. Hierbij is schade ontstaan aan het binnentalud en de kruin. Na evaluatie van het ontwerp is besloten de constructie zwaarder te dimensioneren. De vrijkomende oorspronkelij ke verdediging van stortsteen zal worden gebruikt bij het herstel van doör ontgrondin gen opgetreden schade aan de verdediging van de noorde lijke oever van het werkeiland. Flakkeese Spuisluis Op 29 juni 1979 heeft de minister besloten een doorlaat- middel in de Grevelingendam aan te leggen ter plaatse van de aansluiting met de Philips dam. Dit doorlaatmiddel, de Flakkeese Spuisluis, wordt uitgevoerd als een hevel met 6 stroomkokers, elk met een doorsnede van 3,2 x 3,2 m. De sluis dient ter handhaving van het zoutgehalte in de Oosterschelde, met name tijdens de sluitingsfase van de compartimenteringsdammen. Er kan een zoute rondstroming mee worden gerealiseerd vanuit het Grevelingenmeer. Blijft het Grevelingenmeer na 1985 zout, dan kan de spuisluis functioneren als instrument ter regeling van de waterhuis houding in het zoute gebied; bij een zoet Grevelingenmeer kan de sluis onder de Philips dam door worden verlengd naar het zoete Zoommeer. Inmiddels is de bemaling rond de bouwput voltooid en is de put op diepte gebracht. Hierbij moest een deel van de oude bodembescherming in het oorspronkelijke sluitgat van de Grevelingendam worden opgeruimd. Onderloopheids- en hoofddamwandschermen zijn aangebracht en de land- hoofden van een viaduct in rijksweg 18 gestort. Oesterdam Het zandlichaam van het zuidelijk damvak van de Oesterdam is verder uitge bouwd, thans tot een lengte van 1600 m. De taludverdedi ging van koperslakblokken aan de westzijde van de dam is al aangebracht over een lengte van 1600 m, de verde diging van betonblokken over een lengte van 1400 m. Ongeveer aan het eind van het nu uitgebouwde zandli chaam is een dwarsdammetje aangelegd dat een verbinding vormt met de westelijke havendam van het Kreekrak- sluizencomplex. Deze hulpdam was onder meer nodig om een dwarsstroming voor de kop van de uit te bouwen dam weg te nemen, die erosie van de bodem veroorzaakte. Omkading van het Markiezaat Op 23 december 1980 werd de Markiezaatsdam aanbesteed. Het werk is inmiddels opgedra gen aan een combinatie van vier aannemers die een alternatieve aanbieding deden, voor een bedrag van f 15.002.000,-. De combinatie, die gaat werken onder de naam Combinatie Oesterdam Markiezaat (COM) bestaat uit Aannemers Combinatie Zinkwerken BV te Gorinchem, Baggermaatschappij Bos Kalis BV te Papendrecht, Aannemers- en Handelsbedrijf Van Oord-Werkendam BV te Werkendam en Zinkcon BV te Werkendam. Op 2 februari 1981 is een aanvang gemaakt met het werk. Begonnen werd met de aanleg van een bodembe scherming ter plaatse van het geplande sluitgat. De verdediging aan de zuid en oostzijde van de Molenplaat is opgenomen en weer verwerkt als zinksteen op de bodembescherming. Inmiddels is ook de aanleg van het zuidelijk gedeelte van de dam in uitvoering gekomen. Het benodigde zand wordt gezogen door drie hopperzui gers in een zandwinplaats in het Tholense Gat. Het zandli chaam is uitebouwd over een lengte van 1100 m. Ten behoeve van de sluiting wordt een depot van 50 000 ton stortsteen 60-300 kg aangelegd in de werkhaven van het Kreekraksluizencom- plex. Spuikanaal Bath De tijdelijke omlegging van twee leidingen in de zuidelijke leidingenbundel in de Kreek- 404

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 54