In afsluitdijken of -dammen moeten meestal kunstwerken worden opgenomen, zoals scheepvaart- of uitwateringssluizen. De bouw Bemaling van de bouwput daarvan vergt veel tijd en de planning is dan VOOT de Krammersluizen ook meestal zo dat de aanleg van het kunstwerk al ver vooraf aanvangt en de dam pas in een later stadium wordt gelegd. Eerst moeten daarom grote bouwputten in open zeearmen worden aangelegd en droogge maakt, alvorens men met de bouw van de funderingen van het kunstwerk op grote diepte kan aanvangen. In de afgelopen 25 jaar heeft de Deltadienst al verscheidene van zulke gigantische bouwputten gemaakt. Denk aan de bouwputten voor de Haringvliet- en Volkerak- sluizen, terwijl ook bouwputten werden aange legd voor de bouw van caissons. In het Schelde-Rijnkanaal werden de Kreekrak- sluizen in een bouwput aangelegd; in een later stadium werd de uitwateringssluis in de Brouwersdam in een bouwput gebouwd. Momenteel zijn bij de Deltadienst een groot aantal bouwputten tegelijkertijd in bedrijf; de bouwput Schaar voor de bouw van de pijlers vanaf 1978, de bouwput voor de Krammerslui zen op het werkeiland Philipsdam vanaf april 1979, terwijl recentelijk bouwputten zijn gemaakt voor de aanleg van de jachtensluizen in de Philipsdam en voor de hevel in de Grevelingendam, alsook voor een scheepvaart- sluis bij Noorland. Het lijkt zo vanzelfsprekend dat binnen een door een dijk omringde en eenmaal leegge pompte bouwput in den droge rustig gebouwd kan worden. Toch gaat aan dat bouwgebeuren de installatie van een bronbemaling van grote omvang vooraf. Als die bemaling niet ononder broken zou functioneren, zouden de bouwputten n de kortste keren weer tot N.A.P. vol water taan vanwege kwel door de ringdijk en uit de ondergrond. Niet alleen tijdens het droogmalen an de bouwput maar ook tijdens de bouw werkt de bronbemaling dus op volle toeren, m het bouwen in den droge mogelijk te oaken. Grote hoeveelheden grondwater uit de iepere grondlagen worden daarbij opgepompt, m een beeld te vormen van de orde van grootte vermelden we dat in de stationaire fase van de bemaling medio april 1981 het opge pompte totale debiet voor de bouwput Schaar 4500 m3 per uur en voor de bouwput Krammer sluizen zo'n 3300 m3 per uur bedraagt. Omge rekend betekent dit per jaar een opbrengst van 3,9 respectievelijk 2,9 miljoen kubieke meter water. Een deel van de bouwkosten wordt dan ook opgeslokt door de aanleg van een fors aantal bemalingsputten en het langdurig elektrische stroomverbruik van de onderwater pompen in bedrijf. Voorafgaand aan de installatie van de bemaling wordt een begroting opgesteld van het te verwachten waterbezwaar en wordt een zogenaamd bemalingsadvies geformuleerd door het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorzie ning en het Laboratorium voor Grondmechanica. Aan de berekeningen voor het totale bemalings plan dient meestal een pompproef ter plaatse vooraf te gaan om de plaatselijke grondconstan- ten en waterleveringsgrenzen te bepalen. Eenmaal geïnstalleerd wordt de bronbemaling altijd bewaakt door middel van een aantal peilfilters waarin periodiek de grondwaterstan den kunnen worden waargenomen. Zo kan nauwkeurig worden vastgesteld of het grond water wel voldoende ver onder de aanlegdiepte van de fundering van het kunstwerk blijft en of het grondwater op zekere plaatsen niet onnodig diep wordt weggemalen. Hieruit kan bij voorbeeld worden afgeleid dat de onderwater pompen tijdens het werk op bepaalde plaatsen kunnen worden stopgezet; zo bereikt men een zekere kostenbesparing in het elektrische- stroomverbruik. In de afbouwfase, wanneer de diepste funderingen klaar zijn en de zandaan- vullingen in het diepste deel van de bouwput al zijn uitgevoerd, kan het grondwaterpeil geleidelijk omhoog komen. Bij de regeling 383

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 33