Fig. 1. Filter met opwaartse waterstroom. Fig. 2. Dwarsdoorsnede over de drempel tussen de pijlers met stroomlijnen ten gevolge van verval. Fig. 3. Dwarsdoorsnede over een pijler onder golfbelasting. overdracht van de krachten van de pijler naar de ondergrond kon veel beter bepaald worden, de ondergrond kon horizontaal vervormen, en er was horizontale afstroming van het onder druk staande poriënwater mogelijk. Met name vanwege de mogelijkheid tot horizontaal afstromen werd verwacht dat de cyclische verhangen sterk zouden afnemen in vergelijking met de één-dimensionele situatie. Uit de 'SPONS'-resultaten bleek, dat de cyclische verhangen afnamen, maar dat ze nog steeds aanzienlijk waren. Het eindige-elementenprogramma 'SPONS' rekent met een zogenoemd lineair elastisch grondmodel. Dat gaat, zoals uit de proef is gebleken, wel op voor een één-dimensionele situatie. Maar bij een twee-dimensionele situatie spelen ook schuifspanningen een rol, de overdracht dus van de horizontale golfkracht aan de ondergrond. Omdat de invloed daarvan op de cyclische verhangen moeilijk kon worden geschat en omdat het verwachte gunstige effect van horizontaal afstromen tegenviel, werd besloten de twee-dimensionele 'SPONS'-berekening te toetsen aan een proef. In verband met meetnauwkeurigheden en schaaleffecten werd voorgesteld een zo groot mogelijk model van de pijler te beproeven. Dit kon in de nieuwe golfgoot in het Waterloopkun dig Laboratorium 'De Voorst', de 'Deltagoot'. Deze goot, die gebouwd was voor het bestude ren van de Oosterschelde-problematiek, zou pas eind 1979 operationeel zijn. De ontwerpers konden echter niet zo lang wachten op de modelresultaten. Omdat verwacht werd dat de cyclische verhangen uit de modelproeven ook zeer groot zouden zijn, werd toen als afdoende oplossing een funderingsbed gekozen dat bestaat uit een 'ondoordringbaar' filter, dus met een filteropbouw die de indringing van materiaal van uit een laag in de daarop liggende laag praktisch uitsluit. Het voornaamste doel van de Deltagootproeven werd daarom het testen van het computerpro gramma 'SPONS'. Dit was van belang, zowel voor het beter voorspellen van de cyclische verhangen onder de pijlers als voor de toekom stige conditiebewaking van de Oosterschelde- kering. In het programma van de conditiebewa king van de Oosterschelde-kering worden juist vanwege de cyclische verhangen ook water- spanningsmeters aangebracht in de grond onderenkele pijlers. Om de gemeten waterspan ningen te kunnen interpreteren, is een goed rekenmodel noodzakelijk. 441

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 35