Fig. 5. Verloop van een gerekt getij, nodig bij een zandsluiting. VERLENGD GETIJ NORMAAL GETIJ NORMAAL GETIJ Fig. 6. Vermindering van de getij-amplitude als gevolg van het plaatsen van de dorpelbal- ken. moeten worden, door de kering in de Ooster- scheldemond steeds verder te sluiten en tenslotte gedurende enkele dagen geheel gesloten te houden. Ofschoon de kosten van dit zandsluitingsalternatief bij sterk gereduceerd getij f55 a 70 miljoen lager werden geschat dan die van een kabelbaansluiting bij volledig getij, kleefden er aan de zandsluiting overwe gende bezwaren: de sterke getijdemping zou te grote schade toebrengen aan het milieu en de visserij in de Oosterschelde. In 1978 werd dan ook in principe besloten tot sluiting van de compartimenteringsdammen bij het volle getij. Wel werd opgemerkt dat nog op deze beslissing kon worden teruggekomen ten gunste van een zandsluiting, indien gewijzigde inzichten in de milieu- en visserij-effecten hiertoe aanleiding zouden geven en de planning van de sluitingen het toeliet. Aangezien de zandsluiting een aanzienlijke kostenbesparing kan opleveren, is en wordt deze oplossing nader uitgewerkt. Hierbij is het nodig de gevolgen van een tijdelijke aanpassing van de getijbeweging na te gaan en te onder zoeken of de bezwaren door aanvullende maatregelen en werken kunnen worden opgeheven. Tijdens forumdiscussies met biologen van verscheidene instituten ontstond de gedachte de getijperiode te verlengen, met handhaving van een zo groot mogelijk getijverschil (fig. 5), in plaats van geleidelijk het getijverschil te verkleinen en zelfs enkele dagen geheel te laten verdwijnen bij handhaving van de bestaande getijperiode. Uit milieukundig oogpunt bestaat er een duidelijke voorkeur voor zo'n gerekt getij met relatief groot getij verschil boven een getij met de bestaande 452

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 46