Samenvattingen Het 'Energo'-project Er is een onderzoek gestart naar de opwekking en opslag van energie in een bekken in de mond van de Oosterschelde, bij voorbeeld ter plekke van de bouwdokken op het damvak Geul. Overschietende nachtstroom van het elektriciteitsnet, maar ook wind- en getij-energie zouden kunnen worden vastgelegd in een waterstandsverschil tussen dit bekken en de omringende Oosterschelde; daarbij is het even denkbaar dat het bekken een sterk verhoogde als dat het een sterk verlaagde waterstand zou krijgen. Via hydraulische turbines zou een zekere verevening van de beide waterspiegels daarna op elk gewenst moment weer kunnen worden omgezet in elektriciteit. Het eerste probleem dat bij deze studie moet worden opgelost, en dat nog voorafgaat aan alle technische problemen, is dat van de bedrijfsvoering: hoe wil men het bekken gebruiken? Op grond van een eerste verkenning is een voorontwerp gemaakt. Voorlopig ziet men het plan als een 'leerproject'. Verdichting van de grond onder de pijlers Van oktober 1979 tot maart 1980 heeft het verdichtingsschip 'Mytilus' een proefperiode doorgemaakt, waarin de verdichtingsprocessen zoveel mogelijk werden geoptimaliseerd. De invloed van de horizontale en verticale stapaf- stand, die van de tijdsduur van het trillen en van de snelheid waarmee de naald getrokken wordt, werden door proeven bepaald. De eisen die aan de verdichting moesten worden gesteld, werden daarnaast concreet beschreven voor elke grondlaag, in samenhang met de dikte en de diepteligging van die laag. Ook werd een methode uitgewerkt voor de controle van het verdichtingsresultaat. Breuksteen voor de Oosterschelde-kering Breuksteen van allerlei sortering wordt in de Oosterschelde-kering gebruikt voor de aanleg van de drempel, voor de landhoofden en bij de overgangsconstructie naar de stortebedden. Omdat de traditionele visuele keuring bij dit werk niet meer voldeed, is een nieuw stel van meer objectieve normen ontworpen, waaraan de geleverde breuksteen kon worden getoetst. Na jarenlange verkenning in steengroeven in verscheidene landen van Europa is de levering uiteindelijk opgedragen aan één Duits en twee Finse bedrijven. Niet alle steen kan meteen worden verwerkt. Als regel wordt bij voorbeeld een depotvoorraad aangehouden van drie maanden. Inmiddels zijn de nodige los- en overslaginstal laties aangelegd in de werkhavens rondom de Oosterschelde-kering. Hoe de stroom verandert gedurende de bouw van de Oosterschelde-kering Het is van groot belang te weten hoe de stroom verandert in de mond van de Ooster schelde, als gevolg van de aanleg van de kering. Hieruit volgen immers weer de werkom standigheden voor de schepen die in de vernauwde gaten moeten opereren. In enkele hydraulische modellen en in een stroomgoot is daarom uitvoerig onderzoek 457

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 51