aan de verdediging van de noordoever van het werk- eiland. Bij dit laatste herstelwerk wordt ook grof grind gebruikt, dat wordt gewonnen op de Krammerse Slikken, een zandplaat aan de noordoever van het Krammer, die ten gevolge van plaatvallen grotendeels als verloren moet worden beschouwd. Flakkeese Spuisluis Na enkele aanloopmoeilijkhe den in het najaar van 1980, deels in verband met de bemaling, vordert het werk nu goed. De stalen damwanden die de vleugelmuren vormen, zijn inmiddels geslagen. De vloeren van de zes kokers zijn gestort. Een deel van de wanden is al aangebracht, terwijl een aanzet is gegeven tot de constructie van de hevelknie. Van de tot het werk behorende viaducten naderen inmiddels de landhoofden hun voltooiing. Oesterdam Van het zuidelijk damvak is het zandlichaam uitgebouwd tot 2400 m. Aan de buitenzijde van dit damlichaam is een taludverdediging van koper- slakblokken aangebracht over een lengte van 2 km. Beton blokken werden aangebracht over 1700 m. Aan de binnenzijde wordt voor de taludverdediging gebruik gemaakt van silico- mangaanslakken; tot op heden kwam daarvan 2 km gereed. Op 1 juli werd een aantal ontgravingsputten opgeleverd. De uitvoering van het gehele werk loopt iets achter op het geplande tijdschema. Wat de Markiezaatskade (foto links) betreft, in de verslagpe riode is de bodembescherming ter plaatse van het geplande sluitgat gereed gekomen. Het zuidelijke damgedeelte is in ruwe vorm gereed. Momen teel worden de mijnsteenbelo- pen onder profiel gebracht en afgedekt met kunststofweefsel, waarop stortsteen wordt aangebracht. Aan de noordzij de is het zandbedrijf gevorderd tot de verbindingsdam. Ook hier is een begin gemaakt met de afwerking van de belopen. Voor het gedeelte van de Markiezaatskade tussen de verbindingsdam en het zinkveld brengt men nu een bodembescherming aan, bestaande uit mijnsteen. Dit heeft een tweeledig doel: de erosie van het maaiveld wordt erdoor tegengegaan, en tevens bespoedigt deze maatregel het tijdschema. Ten behoeve van de sluiting worden twee stortsteendepots aangelegd in de werkhaven nabij het Kreekraksluizencom- plex. Eén depot, met 50 000 ton stortsteen 60/300 kg is gereed: van het andere depot, met stortsteen 300/1000 kg, is 15 000 ton aangevoerd. Spuikanaal Bath De onderhoudstermijn van de bouwput voor de Bathse Spuisluis verstreek op 7 mei 1981. De in het bestek opge nomen wegomleggingen nabij de Bathseweg en RW 258, die in de onderhoudster mijn moesten worden ge maakt, zijn niet uitgevoerd, omdat de aanbestedingsda tum van dete bouwen bruggen over het Spuikanaal te laat bekend was. Voor het maken van de wegomleggingen zal nu een nieuwe overeenkomst worden gesloten. Momenteel worden in de Kreekrakpolder twee pijplei dingenzinkers verlegd. De betrokken leidingen zijn in beheer bij de Gasunie, de Waterleidingmij Zeeland, DOW Chemical en het Hoog heemraadschap West-Brabant. De werkzaamheden aan de noordelijke bundel verlopen geheel volgens schema. Met de zuidelijke bundel wordt in augustus begonnen. Om streeks januari 1982 moet het hele werk gereed zijn. Op 23 juni 1981 heeft de aanbesteding plaatsgevonden van een bestek voor het maken van kanaaltaluds, werk- en ontsluitingswegen. De laagste inschrijver was J. van Tiel te Hoogerheide, voor bijna 3 miljoen gulden. Voorgesteld is, het werk aan deze aannemer op te dragen. Met de uitvoering begint men in augustus. In verband met de aanleg van het Spuikanaal Bath moeten bruggen worden gemaakt in RW 258, in RW 58 en in de Bathseweg. Ook dit werk werd op 23 juni aanbe steed. De laagste inschrijver was Aannemingsbedrijf Ph. de Koning te Papendrecht, voor een bedrag van ruim vier miljoen gulden. 463

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 57