nog alleen ter onderbouwing van de 'brede maatschappelijke discussie over kernenergie en andere vormen van energie'; maar in het buitenland meteen al ten behoeve van de energievoorziening in de landen van de derde wereld. Wat is nu de inhoud van het 'Energo'-project? Zoals aan het begin van dit artikel is gemeld, omvat het zowel de opwekking van energie als de opslag en de distributie ervan. Bij de opwekking van energie kan men denken aan vijf energie-componenten, te weten: stroomoverschotten van de P.Z.E.M. in de vorm van nachtstroom; windenergie; energie uit het verticale getij nabij de Oosterschelde- kering; energie uit het horizontaal getij in de kering, en tenslotte aan de energie afkomstig van de diesel-generatoren die de stroom moeten leveren voor het op en neer bewegen van de schuiven. Opslag van energie kan plaatsvinden in vliegwielen, in perslucht, in waterstofgas, en in accu's. Ook een waterbassin kan daarvoor dienen. Binnen het 'Energo'-project kan de bouwput Schaar - thans de fabricageplaats van de pijlers en de dorpelbalken voor de storm vloedkering - later als energiespaarbekken worden ingericht, en wel door het creëren van een verval tussen de waterstand in het bekken en die van de omringende Oosterschelde. Dit verval kan op twee manieren worden bereikt: zowel door het verlagen, als door het verhogen van de waterstand in het energiespaarbekken: uitmalen of oppompen van water. De verval- energie wordt daarbij omgezet in elektrische stroom. Voor het opslaan en het genereren van de energie kan gebruik gemaakt worden van pomp-eenheden en in één richting werkende hydro-turbines, dan wel van twee-zijdig werkende waterkracht-installaties. De opgeslagen energie wordt uiteindelijk in het elektriciteitsnet van de P.Z.E.M. gebracht en van daar uit geleverd aan de gebruikers, met inbegrip van de beheerder van de stormvloed kering. Nu iets naders over de energie-componenten, de opslag en de levering van de energie in het elektriciteitsnet en de problemen die samenhan gen met de combinatie van een groot aantal elementen binnen het 'Energo'-project; en tenslotte over de relaties van het project met de elektriciteitsvoorziening in Zeeland. Als eerste energie-component beschouwen we het overschot aan stroom van de P.Z.E.M., het verschil namelijk tussen de produktie van de stroom en de afname ervan door de groot- en kleinverbruikers binnen het verzorgingsgebied. Het totale vermogen van de basislast-centrales - de thermische centrales en de kerncentrale - kan namelijk om rendementsredenen niet onbeperkt 'neergeregeld' worden om de mindere afname van stroom door de gebruikers te volgen. De afname fluctueert voortdurend onder invloed van de wisseling van de seizoenen, werkdagen en weekend- en feestda gen, daguren en nachturen en door incidentele invloeden, zoals het fluctuerend stroomverbruik vóór, tijdens en na televisieuitzendingen van bij voorbeeld verkiezingsuitslagen, nachtelijke bokswedstrijden en huwelijksplechtigheden overdag van personen van koninklijken bloede. Ook andere energiemaatschappijen in den lande hebben met pieken en dalen in het elektriciteitsverbruik te maken, zodat overeen komstig onderlinge regels en afspraken in de energiewereld een levendige handel van elektrische stroom plaatsvindt via het landelijk koppelnet. In Zeeland bestaat daarnaast een regeling dat een grootgebruiker, Pechiney, meer stroom afneemt naarmate het stroomoverschot van de P.Z.E.M. toeneemt, en omgekeerd. Als een gedeelte van dit overschot - de nachtstroom - wordt ingevoerd in het 'Energo'- project en de opgeslagen energie bij verbruiks- pieken weer terug wordt geleverd in het openbaar net, dan beschikt de P.Z.E.M. over een extra-regelmechanisme in de bedrijfsvoe ring. In het 'Energo'-project moet daarom worden nagegaan, hoeveel energie uit deze component kan worden betrokken, en welke werken, in de vorm van kabelaansluitingen en transformatoren, daartoe moeten worden uitgevoerd. De volgende energie-component die we bekijken is windenergie. Deze energie moet door middel van wind-turbines worden omgezet in elektrische stroom. Zulke turbines 412

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1981 | | pagina 6