De uitwerking van de metingen heeft een aanmerkelijke hoeveelheid tijd en inspanning gekost. Daarbij stootte men op een aantal problemen die voortvloeien uit de spanning tussen de uitvoering van een werk met vele ongewisse ontwikkelingen en de planning van metingen, die daar moeilijk op kon inspelen. Dit effect wordt nog eens versterkt als zich mankementen in de meetapparatuur voordoen, zoals hier het geval was. Het zandverlies is bepaald uit de vergelijking tussen de produktie van de zuiger en de opgetreden veranderingen in het sluitgat over de sluïtingsperiode. Het bedroeg 50%, en lag aanmerkelijk lager dan op grond van het vooronderzoek werd verwacht. Evenals bij andere zandsluitingen werd ook hier gevonden dat de berekeningen een te pessimistisch beeld geven. De correctiefactoren in de zandverlies- berekeningen volgens de bestaande methode behoeven dan ook aanpassing, of de methode zelf behoeft verbetering. De beschreven proef- zandsluiting geeft hieromtrent onvoldoende uitsluitsel. Vooral door de geringe omvang van de proef werd het inzicht in de fysische proces sen onvoldoende vergroot. Wel is een enorme ervaring opgedaan in het organiseren van me tingen tijdens een zandsl uiting. Nog nooit eer der hadden de metingen tijdens een zandslui- ting zo'n brede opzet. De voornaamste lering die eruit getrokken kan worden is dat aan de voorbereiding veel aandacht moet worden be steed. De tijd die men daarin investeert, levert aanmerkelijke voordelen op tijdens de uitvoering, en later bij de verwerking van de meetgegevens en de interpretatie van de resultaten. Grote aan dacht verdient de bedrijfszekerheid van de meet apparatuur. Door de korte duur van de proef bij het lage bek ken van de Krammersluizen konden de opgedane ervaringen niet meteen worden toegepast Bij een volgende proef bestaan er wat dit betreft meer kansen op realisering van de doelstellin gen. Het is daarom aan te bevelen nog een proef- zandsluiting uit te voeren, en dan een van grotere omvang. Dichtschuiven van het gat met mijnsteen. 485

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 23