van de paarse straalbloempjes bij de op de schorren groeiende ondersoort. Op de wat hogere oeverwallen komen aaneengesloten vegetaties van het fraaie zilvergrijze dwerg struikje Gewone zoutmelde voor. Dan volgt de Lamsoorzone. Deze zone wordt gevormd dooreen wat soorten rijkere begroeiing van Gewoon kweldergras, Schorrezoutgras, Zeeweegbree en het mooi paars bloeiende Lamsoor, dat wel voor droogboeketten wordt gebruikt. Dit zijn de kleurrijkste vegetaties van de schorren; ze komen vooral veel voor op de schorren bij St.-Annaland, het schor voor de Stroodorpepolder, het schor ten westen van Rattekaai en het schor bij Bergen op Zoom. De hier genoemde Lamsoor moet niet verward worden met de 'Lamsoor' die in Zeeland als groente gegeten wordt. Met deze volksnaam wordt namelijk in feite het jonge blad van Zeeaster bedoeld, dat hier, evenals jonge scheuten van Zeekraal, als een delicatesse wordt beschouwd. Op de oeverwallen in deze zone treffen we behalve de hiervoor al genoemde Gewone zoutmelde ook gesloten matten van het heldergroene Rood zwenkgras aan. Tussen dit gras groeit vaak de prachtige zilverkleurige, sterk geurende Zeealsem. Op plaatsen waar bij hoge waterstanden veel dood plantenmateriaal terecht komt domineert het stugge gras Strandkweek, familie van het in de moestuin zo gevreesde kweekgras. De Engels-graszone die dan volgt, bedekt de hoogste delen van de schorren, die alleen bij hoge springvloeden nog onder water komen. Hier groeit een vrij korte grazige vegetatie met het al genoemde Rood zwenkgras en verder Melkkruid met zijn mooie lichtrose bloempjes, Zilte rus en het rose bloeiende Engels gras. Een gecultiveerde vorm van deze laatste soort wordt wel in siertuinen gekweekt. Deze vegeta ties komen slechts weinig voor. De grootste oppervlakten liggen op de schorren bij Bergen op Zoom en op de schorren langs de zuidkust van Goeree-Overflakkee. Na afsluiting van respectievelijk het Markiezaat en het Volkerak zullen ze verloren gaan. In het toekomstige gedempt-getijdegebied komen deze vegetaties hier en daar voor op het schor bij Kats, het schor voor de Stroodorpepolder, het schor bij Rattekaai-west en de schorretjes langs de zuidkust van Tholen. Bij Bergen op Zoom komt de voor Nederland unieke situatie voor dat schorren direct grenzen aan hooggelegen pleistocene zandgronden. Hier vinden we boven de Engels-graszone nog meer vegetatiegordels, die nog maarincidenteel overspoeld worden. Deze vegetatietypen zijn kenmerkend voor de overgang zout-zoet, met 502

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 40