De Deltadijken in de kop van Noord-Holland en op Texel In de Deltawet wordt, behalve de afsluiting van de grote zee-armen, ook de versterking van de hoogwaterkeringen langs 'het overige deel van de kust' met zoveel woorden genoemd. De aanpassingen zullen hier in beginsel moeten worden verkregen door verhoging en versterking van de bestaande hoogwaterkerin gen. Fig1Deltawerken in Noord- Holland. De laatste jaren is de uitvoering van de 'Werken ten noorden van Hoek van Holland' voorspoe dig, maar nogal geruisloos verlopen. Het laatste korte berichtje verscheen in de rubriek 'Vorderingen' van Bericht 69 (augustus 1974). Omdat er in het noorden des lands toch wel het een en ander werd gepresteerd zullen in dit Bericht, en in de erop volgende, artikelen hierover worden opgenomen, om de vanaf 1975 opgelopen achterstand in te halen. In die periode werden eerder aangevangen studies voltooid en konden plannen verder worden uitgediept en uitgewerkt tot bestekken. In samenwerking met de Studiedienst Hoorn werden voor de verschillende dijkvakken ontwerp-kruinhoogten bepaald, en werd een 'prioriteitenplan dijkverzwaringen noordelijk deel van Noord-Holland' opgemaakt; dit laatste met als doel te komen tot een urgentiebepaling voor de dijkverhogingen die rekening hield met de risico's voor de bevolking en de economie in geval van dijkdoorbraak. Nummer één op de lijst kwam de havenomring- dijk langs het Nieuwe Diep te Den Helder. De Havendijk met de oude Koopvaardersschutsluis vormden hier de zwakste schakel in de hoog waterkering. Dan zouden de zeedijken langs de Waddenkust op Wieringen aan de beurt komen; dit vanwege het lage achterland en de daarmee in verband staande risico's voor overstroming van de Wieringermeer. De zeedijken langs de Waddenkust op Texel kregen de derde plaats; de urgentie daarvan was gelijk aan die van Wieringen. Daarna kwamen nog de Helderse Zeewering, de Hondsbosse Zeewering, de duinen bij Callants- oog, de zeedijken ten zuidoosten van Den Helder langs het Balgzandkanaal, en tenslotte de Amsteldiepdijk. EYERLANDSE OAT DE X EENDRACHT DE SCHORREN HET NOORDEN DIJKMANSHUIZEN OUDESCHILD 505

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 43