ventariseerde gebruiksredenen te beschrijven en te analyseren. Liever besteden we aandacht aan de criteria waaraan de gebruiksredenen werden getoetst, de vertaling van de gebruiks redenen naar keringoperaties en de effecten daarvan. Tot slot zal ter toelichting voor één van de gebruiksredenen een omschrijving van alle stappen worden gegeven. Selectie van de gebruiksredenen Alvorens de effecten te bepalen is het gewenst te bezien of de verschillende gebruiksredenen reëel zijn. Het heeft immers geen zin om tijdrovend en kostbaar onderzoek te verrichten naar effecten van gebruiksredenen waarvan op voorhand reeds kan worden gesteld dat de kering voor dat doel nooit daadwerkelijk zal worden gebruikt. Om te beslissen of een gebruiksreden al dan niet op de lijst blijft staan, vraagt men zich af, ten eerste: Is gebruik van de kering doelmatig voor het beoogde doel? en voorts: Is de gebruiksreden misschien in strijd met de doelstelling van de kering? Gebruik van de kering heeft directe gevolgen voor de stroming en de waterstanden in de Oosterschelde. De doelmatigheid van het gebruik van de kering is dan ook afhankelijk van de vraag of de beoogde doelen bereikt kunnen worden door beïnvloeding van de waterstand en het stromingspatroon. Als dit verband er niet is, dan is gebruik van de kering voor het beoogde doel niet doelmatig en valt het af. Daarnaast moet ook rekening worden gehouden met technische kenmerken van de kering zelf. Het sluiten van de kering duurt ongeveer een uur; gebruiksredenen die een Hoofdgroep 1: Risico's en dreigende calamiteiten Redden van mensenlevens - Opsporing van vermiste personen Gebruik van de kering bij dijkvallen - Beperking van de gevolgen van een opgetreden dijkval - Beperking van de kans op een dijkval Stranding van schepen - Vereenvoudiging van de berging van schepen op de Oosterschelde - Beperking van de gevolgen van stranding van schepen buiten de Oosterschelde Het bestrijden van verontreiniging - Olieverontreiniging - Chemische verontreiniging Hoofdgroep 2: Beïnvloeding van (potentiële) functies van het Oosterscheldegebied Natuur en Milieu - Beïnvloeding van de morfologie - Beïnvloeding van de vegetatie-ontwikkeling - Beïnvloeding van de foerageerfunctie - Regulering van de slibafvoer Visserij en schelpdiercultures - Voorkoming van verstikking van oesters - Verlenging van de opvistijden van schelpdieren Scheepvaart - Vereenvoudiging van bijzondere varende transporten - Afvoer van kruiend ijs Landbouw - Verhoging van de effectiviteit van poldergemalen Wetenschappelijk onderzoek - Evaluatie van het gebruik van de kering - Overig wetenschappelijk onderzoek Hoofdgroep 3: Vereenvoudiging van de uitvoering van werken - Onderhoudswerkzaamheden aan de kering - Beveiliging van het werk en verlenging van het werkseizoen - Verlenging van de werkperiode in de laagwaterzone - Reparatie en onderhoud van schepen - Het leggen van kabels en buisleidingen - Onderhoudswerkzaamheden aan waterstaatswerken 528

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 14