wordt dit 400 mg CI-/I. Tegen bepaalde kosten kunnen er nog een aantal voorzieningen worden gemaakt die een gunstige invloed hebben op het zoutgehalte. Als mogelijke maatregelen wordt allereerst bekeken een scheiding in het Volkerak, waardoor het zoute water van de Krammersluizen wordt afgehou den. Ook wordt afleiding overwogen van polderlozingen van het Grevelingenmeer naar elders. Ten slotte zou men voorzieningen kunnen treffen aan de schutsluis bij Bruinisse, die thans niet over een zout/zoet-scheidingssys- teem beschikt. In het water leven en zweven microscopisch kleine plantjes, die ook wel algen genoemd worden. Deze algen kunnen alleen leven bij voldoende licht en voedingsstoffen en alleen in water dat zich gedurende langere tijd in het meer bevindt. Algen worden gegeten door kleine dierlijke organismen, die weer gegeten worden door grotere organismen, zoals vissen, die op hun beurt weer als voedsel dienen voor vogels en mensen. De algenbloei is tevens van belang voor de esthetische aanblik van het water, omdat algen de kleur en de helderheid van het water beïnvloeden, en daarmee ook meer invloed hebben op de vestigingsmoge lijkheden van onderwaterplanten, die ook als voedsel kunnen dienen voor vissen en vogels. Bij het massaal afsterven van grote hoeveelhe den algen kunnen rottingsproblemen ontstaan, gepaard met stankoverlast. Tijdens lotting wordt zuurstof aan het water onttrokken, waardoor zulke lage zuurstofgehalten in het water kunnen ontstaan dat er gevaar dreigt voor het leven van vissen. Kortom, een voor spelling van de hoeveelheid algen in een zoet Grevelingenmeer vormt een belangrijke factor bij het opstellen van schattingen van de hoeveelheid vissen en vogels, van de begroeiing van de onderwaterbodem met waterplanten en van de geschiktheid voor recreatief gebruik. Onder andere voor de onderwaterplanten is de helderheid of lichtdoorlatendheid van het bovenstaande water van belang. Als eenheid wordt veelal gebruikt het aantal centimeters waarop een wit voorwerp onder water nog net zichtbaar is. Beneden de doorzichtgrens groeien zeer weinig planten. Voor een zoet Grevelingenmeer wordt, uitgaande van de verwachte algenconcentraties, gemiddeld gedurende de zomermaanden een minimale helderheid van 50-90 cm verwacht. Het huidige zoute Grevelingenmeer had in 1979 en 1980 's zomers een helderheid van 300 a 400 cm. Naast een schatting van de hoeveelheid algen is ook informatie gewenst over de soorten die Fig. 1. Waterhuishoudkundi- ge situatie van het Grevelingen meer. 536

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 22