Fig. 2. Tienjaarlijkse gemid delden - grafiek voor een strandvak bij Ter FHeijde. Fig. 1. 'Bliksemgrafiek' van raai 111.09 bij Ter FHeijde. Register van aanwinst of afneming der duinen. profielmetingen tot de hele Noordzeekust uitgebreid werden en de wijze van meten geüniformeerd werd. Na ruim honderd jaar was zo het eerste kustbewakingssysteem door een veel uitgebreider systeem opgevolgd. De Instructie Kustmetingen 1962 De Instructie Kustmetingen 1962 regelt de wijze waarop jaarlijks de gegevens van de kustligging verzameld worden. Voor het meetstelsel gaat deze Instructie uit van de al een eeuw oude hoofdstrandpalenlijn. Haaks op deze lijn staan de meetraaien waarin het kustprofiel opgemeten wordt. De meetraaien liggen op een onderlinge afstand van 200 a 250 m. Bij een kustgedeelte met strandhoofden liggen zij midden tussen twee strandhoofden en direct aan weerszijden van elk strandhoofd. Langs de hele Noordzeekust van de Waddeneilanden, Noord- en Zuid-Holland en Zeeland liggen zo 3500 meetraaien. Een meetraai is zo lang dat het gehele gebied waarin veel bodemverande ringen optreden, bestreken wordt; meestal is dit 800 a 1000 m. De loders en waterpassers bepalen in een raai in gemiddeld 150 tot 200 punten de bodemligging. Éénmaal per jaar worden zo in totaal meer dan 600 000 hoogte- gegevens verzameld. Ook al in 1962 leek verwerking van deze hoeveelheid gegevens met de hand niet efficiënt vergeleken met de mogelijkheden die de computer toen bood. Daarom is voor een zoveel mogelijk geautoma tiseerde verwerking gekozen, waarbij de computer profielen tekende en kuberingen maakte. De hoeveelheid handwerk was echter toch nog zo groot en de computer was nog zo beperkt, dat dit verwerkingssysteem niet echt heeft kunnen concurreren met de oude opna- 544 V A \V 1 S T O 1 F F. HI 1 DKIt Dl IX EN. de ligging van de hoog- en laagwaterlijn en ditnstolgtnsd( breedte nn het strand V 1. R k N N I X i; S 1' A 1. 1 X. geplaatst op 1000 el afstand van elkander. II E L D E RS( H E Z E E W E R 1 N O ITOEK VAN HOLLAND.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 30