Kamster op Mosselen. Doorzichtige Zakpijpen. verband kunnen houden met de beschikbaar heid van voedseldeeltjes in het water, maar tevens met de beschikbaarheid van onbedekt substraat: sedert de afsluiting heeft zich slib afgezet, in een laagdikte tot 60 cm op 21 m diepte. Van een dergelijke slibafzetting is in de Oosterschelde nog geen sprake. Wanneer na voltooiing van de werken de stroomsnelheden in het grootste deel van het bekken gereduceerd worden, is dit evenwel een factor die de op substraten levende levensgemeenschappen kan gaan beïnvloeden. Negatieve aspecten zijn er soms ook. Het enige tijd geleden in Europa ingevoerde Japans Bessenwier schijnt zich in het Grevelingenmeer gevestigd te hebben en vertoont daar een typisch cirkelvormig uitbrei dingspatroon vanuit de inlaatsluis als centrum. Deze soort heeft Engeland en Frankrijk op een aantal plaatsen overlast bezorgd aan de 554 oeverrecreatie en de pleziervaart. De verdere verspreiding ervan en de eventuele mogelijkhe den tot bestrijding worden momenteel bestu deerd. Onderzoek Het voornaamste doel van het huidige onder zoek is het krijgen van duidelijkheid over de werkelijke samenstelling van de verschillende levensgemeenschappen, en van de factoren die de verschillen veroorzaken. Met deze informatie zijn ook voorspellingen mogelijk van de toekomstige situatie. Een aantal kenmerkende zaken wordt vastge legd op foto en film. Daarnaast wordt aandacht besteed aan de invloed op de begroeiing van specifieke substraten, zoals ovenslakken, en van de manier waarop substraten aangebracht worden, met veel holtes, of juist een glad oppervlak bij voorbeeld. Ten slotte zijn verscheidene directe vragen gesteld betreffende inrichting en beheer, waarvan er één betrekking heeft op de invloed die sportduikers hebben op het onderwaterleven in de bekkens van het Deltagebied. De rol van de duiker is in elk geval in één richting volstrekt duidelijk. De methodiek van het onderzoek berust op het inzetten van biologisch geschool de duikers, die gebruik maken van aan de vegetatiekunde ontleende en speciaal aange paste opnametechnieken. Gelukkig beschikken veel onderzoekinstituten, ook de hoofdafdeling Milieu en Inrichting van de Deltadienst, tegenwoordig over wetenschapsmensen die de kunst van het duiken beheersen. Want wie niet met eigen ogen gezien heeft hoe het onderwa terleven verloopt, weet eigenlijk niet wat hij aan het onderzoeken is.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 40