Overzicht van de bedienings ruimte oliepeil enzovoort,van een beveiligingvoorzien. De beveiligingstaak is van zeer groot belang; falen in deze taak kan ernstige schade aan de kering ten gevolge hebben. Ten slotte controleert de elektrische installatie zichzelf en de hydraulische installatie op goed functioneren. Bij niet of niet goed functioneren en significante procesgebeurtenissen wordt daarvan melding gedaan aan de centrale verwerkingseenheid. De signaleringstaak staat los van de besturings- en beveiligingstaak. Fig. 3 geeft een blokschema van onderdelen waaruit de besturings- en bewakingsinstallatie is opgebouwd. In de bovenste helft van de figuur zien we de centrale verwerkingseenheid, die is opgesteld in het bedieningsgebouw. Ze bestaat uit een dubbele computer voor het operationele beheer. Daarnaast staat een kleiner computer-systeem, waarmee bijzondere taken zoals storingsdiagnoses verricht kunnen worden, zonder het operationele gedeelte te beïnvloeden. In het midden van de figuur zijn symbolisch de verbindingen getekend tussen de centrale bedieningspost en de installaties. Deels betreft het hier rechtstreekse kabelverbin dingen; het overgrote deel van de signalen wordt evenwel overgedragen via het data-net. De onderste helft van het blokschema wordt in beslag genomen door een voorstelling van één van de installaties. De kern ervan bestaat uit een micro-computer systeem, dat om betrouwbaarheidsredenen drievoudig wordt uitgevoerd, en middels een zogenaamde 2-uit-3-schakeling de hydraulische installatie stuurt. De micro-computer maakt het mogelijk de schuifhoogte zeer nauwkeurig te meten. Ook alle andere bedieningscommando's en terugmeldingen uit de hydraulische installa tie worden door de micro-computer verwerkt, in de centrale bedieningsruimte wordt een staand paneel geplaatst dat een overzicht geeft van alle operationale onderdelen van de kering, mét de benodigde bedieningsorganen en signaleringen. Het overzichtspaneel zal bestaan uit een deel 'energie-opwekking', een deel 'energiedistributie' en een deel 'schuiven'. Vóór het staande paneel wordt een centrale lessenaar geplaatst vanwaar men tevens een goed overzicht heeft over het staande paneel. Er wordt onderscheid gemaakt tussen de signaleringen en meldingen ten behoeve van bewakings- en onderhoudsdoeleinden: algemene storing/alarmmeldingen komen op de lessenaar, specifieke meldingen op het wandpaneel en detailinformatie wordt gepre senteerd op een printer/beeldscherm. Ter voorkoming van overbodige informatie zal voor het staande signaleringspaneel van het alarm-signaleringsprincipe gebruik worden gemaakt. Er wordt dan niets gesignaleerd, zolang er zich geen bijzonderheden of calami teiten voordoen. Slechts ais men dit wenst, of in geval van een specifieke alarmmelding, zal de aandacht getrokken worden door het oplichten van signaleringslampjes. 13

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 15