voorzichtig verwijderd om de grindzakken rond de pijlers niet te beschadigen. Naast de ingang van het bouwdok is een afmeersteiger gebouwd voor de 'Ostrea'. De pijlerbouw in de compartimen ten II en III verloopt volgens plan. Compartiment IV is op diepte gebracht: N.A.P. - 15,20 m. De inrichting en de bekleding van de taluds is in volle gang. Binnenkort zal hier begonnen worden met de fabricage van de dorpelbalken. De bouw van de Roompotsluis vordert gestaag. De doorbag- gering van de bouwput is inmiddels opgedragen. De werkzaamheden zullen na de bouwvakvakantie beginnen. De verbouwing van de voor malige fabriek van blokken- matten tot tegelmattenfabriek verloopt naar wens, evenals de verbouwing van de matten- legponton 'Dos I'. De trans portrol en de bijbehorende zinkbalken worden eveneens verbouwd. Ontwikkelingen bij het ontwerp van de negatieve overlap hebben geleid tot een wijziging van de rand van de funderings- mat, waar nu een andere zand-grindsortering wordt gebezigd dan in het overige gedeelte van de mat. De fabriek wordt hiertoe aange past. De 'Ensis', de eerste rol van de Cardium, is gearriveerd. De lieren op de loswal van de fabriek worden ingeregeld. De toegangsgeul tot de Roompothaven is op diepte gebaggerd om de werkzaam heden ongestoord plaats te kunnen laten vinden. De steenaanvoer uit Finland heeft zoals gebruikelijk in de winter wegens weersomstan digheden stilgelegen. De aanvoer uit Duitsland ging normaal door. Voor de uitvoering van de opbouw van de drempel zal gebruik gemaakt gaan worden van steenstorters met een eigen plaatsbepalingssysteem. Roerpropellers komen in de plaats van ankerdraden. Het verlaten van het systeem van verankerde afvierpontons maakt het bedrijf veel flexibeler en heeft gunstige gevolgen voor de planning. Onderzocht wordt nog hoe het verdichten, opschonen en controleren dient te worden aangepakt. De natte werkzaamheden van de damaanzet Roggenplaat- Zuid zijn gereed. In de afgelo pen periode is aan de westzijde van de damaanzet een gepe netreerde breuksteenglooiing aangebracht. De oostzijde is voorzien van een betonblok- kenglooiing. Op de kop worden de laatste hoeveelhe den breuksteen 60/300 kg aangebracht. De oevers werden bestort met fosfor- en staalslakken. De aanzanding die zich heeft voorgedaan bij de opbouw van de stenen kop van de damaanzet Roggenplaat-Zuid heeft geleid tot ontwerpaan- passingen voor de damaanzet- ten Roggenplaat-Noord en Neeltje Jans. Het ontwerp voorziet nu in meer naar achteren geplaatste land- hoofdelementen en dientenge volge in langere landhoofdver- keerskokers. Het uitspoelen van zand wordt daardoor minder kritiek. Deze aanpassing kost boven dien minder. Met de bouw van de damaanzet Roggen- plaat-Noord zal in mei wor den begonnen. Het verdichtingswerk in de as van de kering verloopt voor spoedig. Naar verwachting zal de 'Mytilus' medio 1982 gereed zijn met het verdichten in de as. Daarna moet nog enige tijd verdicht worden bij de rand van de bodembescher ming in de Schaar. De mattenlegponton 'Cardium' is in de Oosterschelde gearri veerd. In de Roompothaven zijn de lieren ingeregeld en worden verhaalproeven Het hefschïp 'Ostrea' afge meerd bij compartiment I van de bouwput 54

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 56