In memoriam Prof. Ir. P. Ph. Jansen Professor ir. Pieter Philippus Jansen, het eerste Hoofd van de Deltadienst is op 5 juli 1982 overleden. Professor Jansen was geboren op 11 augustus 1902 in Dordrecht. Na het behalen van het ingenieursdiploma, was hij werkzaam voor de Rijkswaterstaat bij de bouw van de grote sluis in IJmuiden, de sluizen in de Afsluitdijk, de stuw bij Lith in de Maas, de kanalisatie van de IJssel en het saneren van de Biesbosch. Onder zijn leiding is het in 1944 door oorlogshandelingen over stroomde Walcheren drooggemaakt. Van 1946 tot 1968 was hij hoogleraar in de waterbouw kunde aan de TH te Delft. Vanaf de oprichting in 1956 tot 1962 was Professor Jansen Hoofd van de Deltadienst. Naast de opzet van de Dienst en zijn bijdrage aan het rapport van de Deltacommissie, werden onder zijn leiding de eerste afsluitingen, waaronder die van het Veerse Gat, voltooid en het ontwerp van de Haringvlietdam en de afsluitingen van Volkerak en Grevelingen opgezet. Aan zijn bijdrage aan de Deltawerken is door de toenmalige Directeur-Generaal van de Rijkswaterstaat ir. J. van der Kerk aandacht besteed in het Driemaandelijks Bericht van november 1962. Nadien combineerde hij zijn buitengewoon hoogleraarschap met buitenlandse adviezen. Professor Jansen was één van onze grootste waterbouwkundigen. Een hele generatie civiel-ingenieurs heeft van zijn lessen geprofi teerd. Zijn belangstelling voor nieuwe werkmethoden en zijn scherp kritische instelling inspireerden zijn leerlingen en medewerkers tot een enorme ontwikkeling van het waterbouwkundige instrumentarium. Zonder deze nieuwe instru menten zoals doorlaatcaissons, blokkensluitin- gen en geheel nieuwe hodembeschermings- systemen zouden de werken in de afgelopen jaren ondenkbaar zijn geweest. 3

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 5