Nauwkeurig meten en peilen is voor de uitvoering van de drempel een vereiste. Uit het ontwerp zijn de hydraulische en geometrische randvoorwaarden geformuleerd waaraan de aangebrachte lagen moeten voldoen. Meet- toleranties zijn opgesteld, uitgaande van de gegeven gemiddelde en minimum laagdiktes, aanlegniveaus en taluds. Dit is nodig om te controleren of de volgens het ontwerp aange brachte hoeveelheden steen zo op de bodem zijn terechtgekomen dat aan de hydraulische en grondmechanische eisen wordt voldaan. Hoge eisen worden gesteld aan de kwaliteit van zowel de plaatsbepaling als de bodemcon trole. Het systeem voor de bodemcontrole dient relevante informatie te verstrekken en is tevens nodig voor het analyseren van het verloop van de verschillende werkzaamheden. Op de peilboten is apparatuur geïnstalleerd om de vlakheid en de laagdikte van de lagen te kunnen meten. Bovendien moet men eventuele gaten in de verschillende lagen van de drempel kunnen signaleren. Voor alle werkzaamheden bij de aanleg van de drempel is een nauwkeurig plaatsbepalingssysteem nodig. Elke schipper moet weten wat de werkelijke positie van zijn stortschip is ten opzichte van het gewenste stortvak. Voorts zijn aan boord gegevens nodig over de stroomsnelheid en -richting, de schuifstand van de steenstorter en de verhaal- snelheid. De machinist van de toplaagstorter moet de positie van de stenenbak kennen, zodat hij zijn stenen met behulp van een van te voren gemaakte plotkaart kan plaatsen, en tevens kan voorkomen dat er botsingen zullen optreden tussen twee stenenbakken. Voor het positioneren van de verdichtingseenheden is met name de stapgrootte van belang, en het voorkomen van contact met de pijlers. Steenoverslag in het depot

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 11