desondanks slechts weinig afneemt, is toe te schrijven aan het feit dat de bij de voorspelling niet in rekening gebrachte componenten slechts kleine tot zeer kleine amplituden hebben, en de fasehoeken redelijk uniform verdeeld zijn. Voor het plaatsen van een pijterof het leggen van een funderingsmat moet onder meer het kenteringstijdstip nauwkeuring worden voorspeld. Verder is het gewenst van te voren informatie te hebben over het snelheidsvenster, dat is de periode waarin de stroomsnelheden beneden een bepaalde kritische waarde zullen blijven: zulke operaties kunnen alleen bij lage stroomsnelheden met de vereiste nauwkeurig heid worden uitgevoerd. Ook snelheidsmetingen uit de Hammen en de Schaar van Roggenplaat met een reekslengte van twee maanden zijn in het HATYAN- programma geanalyseerd. Met behulp van de berekende stationsconstanten werd vervolgens het snelheidsverloop geduren de de daaropvolgende maand voorspeld, en vergeleken met de in werkelijkheid geregistreer de snelheden (figuur 6 en 7). Daaruit bleek dat de stroomsnelheden goed werden voorspeld. De standaardafwijking bedraagt ongeveer 15 cm per seconde. Hoewel nog steeds gewerkt wordt aan een verdere verfijning van het programma en de daaraan ten grondslag liggende methode van harmonische getijanalyse, kan op grond van het tot dusver verrichte onderzoek worden geconcludeerd dat deze techniek een praktisch Fig. 7. Voorspelde en geme- bruikbaar hulpmiddel is om tot nauwkeurige ten snelheden in de Schaar voorspellingen van de getijbeweging te komen, van Roggenplaat 76

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 22