gemiddeld getij voor enkele stations langs de Oosterschelde, nu en in de eindsituatie. Recente berekeningen tonen aan dat de kans groot is, dat de waarden in de eindsituatie toch nog hoger zullen liggen. Voor het gemiddeld getijverschil te Yerseke wordt telkens 2,7 m aangenomen. Het zoutgehalte in de Oosterschelde, een andere randvoorwaarde, wordt bepaald door een groot aantal factoren, die niet allemaal te beïnvloeden zijn. De getijbeweging verandert onder invloed van de Oosterscheldewerken. De zoutwateraanvoer vindt nu plaats via de Volkeraksluizen en de Kreekraksluizen, maar deze sluizen liggen in de toekomst achter de compartimenteringsdammen; de Oosterschel de zal dan met zoet water worden belast via de Krammersluizen en de Bergsediepsluis. Andere factoren zijn neerslag, verdamping en het zoutgehalte van het zeewater. Bij de fluctuaties in het zoutgehalte spelen bovendien seizoensin vloeden een belangrijke rol. In de onderste tabel links zijn enkele waarden vermeld betreffende het zoutgehalte in de Oosterschelde thans en in de toekomst. de Grevelingendam beschikbaar zijn. Daarnaast is het mogelijk om het water vanuit het Zoom meer naar de Westerschelde te laten rondstro oien via het Spuikanaal Bath, en wel als een extra mogelijkheid, als het seizoen en de weerssituatie dat nodig maken. De kosten bedragen f5 miljoen. Tenslotte is men er bij de faseringsstudie van uitgegaan dat de plaatsen voor de zandwinning ten behoeve van de sluitingen beide gelegen zijn nabij de sluitgaten (figuur 1), en dat het mogelijk is om 270 000 ton stortsteen uit de Grevelingendam en de Markiezaatskade opnieuw te gebruiken. Alternatief I Met de vernauwing van de sluitgaten Krammer en Tholense Gat zal bij alternatief I worden gewacht tot de getijreductie als gevolg van de Afhankelijk van het seizoen waarin de compar timenteringsdammen worden gesloten, bestaat de mogelijkheid, dat het zoutgehalte in delen van de Oosterschelde daalt tot beneden de aanbevolen waarden. Om dat te vermijden kan men aanvullende beheersmaatregelen treffen in de vorm van rondstromingen met zout water (figuur 1). Om rondstroming vanuit het Grevelingenmeer naar de Oosterschelde mogelijk te maken zal vanaf voorjaar 1983 de Flakkeese Spuisluis in Fig. 3. Tijdschema behorend bij Alternatief I 79

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 25