Landschappelijke vormgeving van het Bathse Spuikanaal Om na het gereedkomen van de compartimen- teringsdammen het waterpeil en de waterkwa liteit van het Zoommeer te kunnen beheersen, wordt door de hals van Zuid-Beveland het Bathse Spuikanaal aangelegd. Over de keuze van het tracé, de capaciteit en de dimensione ring van het kanaal is reeds eerder gerappor teerd, namelijk in Bericht 82 (november 1977), 89 (augustus 1979) en 96 (mei 1981). In dit artikel wordt aandacht besteed aan de vormgeving, de inrichting en de landschappe lijke inpassing van het kanaal. Voorafgaand aan het ontwerp van het Bathse Spuikanaal is in ruime mate studie verricht naar de inpassing ervan in het bestaande landschap. Aan deze studie werkten behalve de bouwers van het kanaal en de kunstwerken, ook architecten en landschaps- en recreatiedes kundigen mee. Het doel was het doen van voorstellen voor een samenhangende, afgewo gen vormgeving, die past bij de aard en de functies van zowel het werk zelf als van het omringende gebied. Bovendien stelde men als voorwaarde, dat de mogelijkheden voor toekomstige ontwikkelingen in de omgeving van het werk zo min mogelijk zouden worden beperkt of in een bepaalde richting worden gestuurd. Met andere woorden: de Rijkswater staat draagt er als bouwer van het werk zorg voor dat de primaire functie - spuimiddel - zo goed mogelijk vervuld kan worden, terwijl de vormgeving moet passen in het bestaande landschap, en er ook rekening wordt gehouden met eventuele nevenfuncties die mogelijk in de toekomst planologisch gewenst worden geacht. Hierbij valt bijvoorbeeld te denken aan min of meer uitgebreide recreatievoorzieningen. Daarvoor bestaan momenteel nog geen concrete plannen, maar de huidige vormgeving moet voldoende mogelijkheden bieden, zodat er geen uitgebreide aanpassingen nodig zullen zijn. Deze studie heeft een visie op het landschap opgeleverd die geleid heeft tot een landschaps plan voor het Spuikanaal met omgeving. Dit landschapsplan geeft de vormgeving in hoofdlijnen weer, waar men zich bij de verdere detaillering van het kanaal of onderde len daarvan zoveel mogelijk door zal laten leiden. Bij het opstellen van het landschapsplan heeft voorop gestaan dat het ontwerp moet voldoen 99

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 45