Fig. 4. Beplantingsmogelijk heden langs het Bathse Spuikanaal vroeger - schorrestanten, oude zeedijken, spuikommen, enzovoort. Het basisplan geeft in feite een ideaalbeeld voor de landschappelijke inrichting van het gebied. Er zijn dan ook enkele aanbevelingen in opgenomen die in conflict zijn met tussentijds opgelegde randvoorwaarden. Zo zijn er van provincie-zijde op waterstaatkundige gronden bezwaren tegen het planten van bomenrijen in de taluds van de begrenzende oude zeedijken. Ook het opruimen van boombeplantingen binnen het gebied lijkt moeilijk haalbaar, omdat die zijn opgenomen in het totaalplan voor de Schelde-Rijnverbinding, dat indertijd met België is overeengekomen. Beide voorstel len zijn desondanks toch in het basisplan opgenomen, omdat ze uit landschappelijk oogpunt van groot belang worden geacht. Ze vloeien namelijk rechtstreeks voort uit de uitgangspunten ten aanzien van het gebied als geheel. Bovendien, inzichten en omstandighe den kunnen veranderen; realisering van dit plan zou dan alsnog overwogen kunnen worden. Uitgaande van het basisplan en de randvoor waarden is vervolgens het landschapsplan voor het Spuikanaal met omgeving gepresen teerd. Het landschapsplan is dan ook in feite een besnoeide versie van het basisplan (figuur 5). Ten aanzien van de recreatie wordt in het landschapsplan voor het gehele kanaal uitge gaan van activiteiten op beperkte schaal, zoals water-, oever- en landrecreatie en sportvisserij. Mogelijke vormen van waterrecreatie zijn roeien, kanovaren en plankzeilen, en in de wintermaanden ook ijssporten. Voor de oever- en landrecreatie kunnen plaatselijk langs de 102

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 48