lalyseren in een aantal regelmatige sinusfunc- s, en de getijbeweging in de nabije toekomst p grond daarvan te voorspellen. Tegenwoordig ordt bij de Rijkswaterstaat hiervoor het mputerprogramma HATYAN gebruikt; men erkt nog steeds aan verdere verfijningen, aar het tot dusver verrichte onderzoek heeft uitgewezen dat de harmonische getijanalyse n praktisch bruikbaar middel is om tot uwkeurige voorspellingen te komen. sering en sluitingsmethode van de comparti- enteringsdammen oor de sluiting van de compartimenterings- ammen zijn nu nog drie alternatieven over. et eerste alternatief werkt met stortsteen en etonblokken; alternatief II gebruikt stortsteen ij de Oesterdam en zand bij de Philipsdam. ternatief III voorziet in twee zandsluitingen. In Ie gevallen wordt gebruik gemaakt van de etijreductie die het gevolg is van vorderingen i de bouw van de Oosterschelde-kering; bij andsluitingen moet de kering zelfs volledig perationeel zijn: er kan een gerekt getij mee orden veroorzaakt, dat tweemaal zo lang uurt als een gewoon tij. Tijdelijke verlaging an het zoutgehalte achter op de Oosterschelde an worden tegengegaan met een zoute ondstroming vanuit het Grevelingenmeer. e alternatieven zijn in een beleidsanalyse op e relevante punten met elkaar vergeleken, aarbij bleek dat alternatief I het duurst is, onder dat daar duidelijke voordelen tegenover taan. 'aterkwaliteitskenmerken van het Grevelin- enmeer le Grevelingen is door de afsluiting in 1971 en stagnant zoutwatermeer geworden. Tegen ie dreigende verzoeting is de Brouwerssluis ngezet, waardoor flora en fauna weer opleef- 'en. Door de thans regelmatige verversing met Joordzeewater is de overmaat aan voedings toffen uit het meer verdwenen. De bodem evert overigens nog steeds fosforverbindingen ia. Heen nitraat kan groeibeperkend werken, et water van het Grevelingenmeer is thans ik aan zuurstof. Oesters en mosselen en eegrasvelden ontwikkelen er zich voorspoedig, ok de visstand is rijk. andschappelijke vormgeving van het Bathse puikanaal oor het gebied van het Bathse Spuikanaal, dat oor de hals van Zuid-Beveland wordt aange legd om in de toekomst het waterpeil en de waterkwaliteit van het Zoommeer te kunnen beheersen, is een landschapsplan ontwikkeld. Hierbij is men ervan uitgegaan, dat het kanaal zoveel mogelijk in het bestaande landschap moet passen, en dat tegelijkertijd de functie ervan duidelijk zichtbaar moet zijn. Het Spuikanaal zal een rustig karakter krijgen, waar natuurlijke ontwikkelingen overheersen, en de specifieke kenmerken van het gebied eromheen zullen zoveel mogelijk behouden of zelfs geaccentueerd worden. Er zullen voorzie ningen worden gemaakt voor dagrecreatie op beperkte schaal; het plan biedt echter ook voldoende ruimte voor een in de toekomst eventueel te realiseren omvangrijker recreatie project. Vogelonderzoek in het Deltagebied Onder invloed van de Deltawerken zijn er allerlei veranderingen opgetreden in de vogelstand. Wat ze te betekenen hebben komt niet vanzelf te voorschijn uit de tellingen; er moet onderzoek worden gedaan naar de processen die een rol spelen in de jaarcyclus van het vogelleven, en de invloed daarop van voedsel en rustmogelijkheden. In dit artikel worden de grote lijnen geschetst van het migratiegedrag van trekvogels, en wordt aangegeven hoeveel onderzoek nog nodig zal zijn om een verantwoord beheer van de Oosterschelde in de toekomst mogelijk te maken. Weer veilig wonen achter de duinen bij Callantsoog Bij Callantsoog in Noord-Holland bevond zich, volgens de officiële norm, te weinig zand in het duinprofiel. Voorlopig is hier een voorziening getroffen waarmee men tien jaar vooruit kan: een zandophoging op de bestaande duinen. Aan de zuidzijde van het dorp werd de verhoging uitgevoerd in de jaren 1976 en 1977, en wel met behulp van autotransporten; ten noorden van Callantsoog vond de verhoging plaats in 1980 en 1981. Hier waren de wegen wel erg smal, maar het bleek gelukkig economisch haalbaar het zand aan te voeren met een persleiding. 113

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 59