het bereiken van de gewenste kwaliteit. Op de proeflocaties in de Roompot zijn cunetten gezo gen, waarop twee proef matten zijn gelegd. De aangepaste dustpan- en opschooninstallaties van de 'Cardium' functioneren goed. Alleen het zuig- en persvermo gen bleek onvoldoende; dit wordt in de bouwvakvakantie uitgebreid. Ook 'Jan Heymans' heeft, nadat de ontzandingsinstalla- tie is omgebouwd en een tweede stortpijp is aange bracht, zijn proevenprogram- ma hervat. De opschoon- en stortproeven zijn voor een deel uitgevoerd. De grindspuitinstallatie wordt tijdens de bouwvakvakantie geplaatst. De in voorgaande rapportages vermelde moei lijkheden met de onderwater- pompmotoren van de 'Cardi um' zijn inmiddels afdoende opgelost. Voor het verwijderen van de grondverbetering is het zuig en persvermogen van de Cardium vergroot door plaatsing van twee opjaagstations. De montage en inbedrijfsteHing heeft inmiddels plaatsgevonden. De mattenrol 'Ensis' is in bedrijf gesteld. De samenbouw van de mattenrol 'Twensis' vordert goed. Volgens plan zal de rol medio juli 1982 te water worden gelaten. Het hefschip 'Ostrea' is op 16 april 1982 door de bouwwerf Rijn-Schelde-Verolme overge dragen. De werfbeproevingen zijn goed verlopen. Begonnen is met het uitvoeren van vaar- hefproeven, met verhaalproe- ven in combinatie met de afmeerponton 'Macoma' en met het verrichten van een aantal experimentele plaatsin gen. De bouw van de afmeer- en opschoonponton 'Macoma' werd in de verslagperiode voltooid. Het schip werd op 4 juni 1982 door de werf De Merwede overgedragen. Met de werkbeproevingen is men begonnen. Ze bestaan uit zuigproeven, verhaalproeven al dan niet gekoppeld aan het hefschip 'Ostrea' en de mattenlegponton 'DOS I'. Van de 'Jan Heymans' zijn de tweede stortpijp en de aange paste ontzandingsinstallatie in bedrijf gesteld; de grindspuit installatie zal in juli 1982 worden aangebracht. De werkbeproevingen zijn in volle gang. 118

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 64