Vorderingen in de periode 1 april - 1 juli 1982 Philipsdam Bij de Krammersluizen werd voortgegaan met ontgravin gen en aanvullingen rondom en ter plaatse van de kunstwer ken. Het betonwerk verliep volgens schema. Bij de duwvaartsluizen is inmiddels het merendeel van de balken van de geperforeer de vloer gelegd. De schuivengebouwen van het riolenstelsel en het dien stengebouw werden verder afgebouwd. Men is begonnen met de voorbereidingen voor de aanvoer en het aanbrengen van de voorgespannen balken voor het brugdek van de overbrugging. Op 18 mei 1982 heeft de aanbesteding plaatsgevonden van een bestek voor het onderhouden van bestaande werken en het maken van teenconstructies en glooiingen aan de Philipsdam. Het laagst werd ingeschreven door een combinatie van aannemers, op grond van een alternatieve werkwijze, en wel voor een bedrag van f 1 751 000,-. Het alternatief is erop gebaseerd dat de aanne mer het te verwijderen zand en de specie uit de havenmond en toeleidingsgeul van de 116 werkhaven 'Plaat van de Vliet' en de drempel voor de ooste lijke voorhaven van de duw vaartsluizen, in eigendom verkrijgt. Het werk is inmiddels aan genoemde combinatie opgedragen. Met de uitvoering is op 28 juni 1982 een begin gemaakt. Flakkeese Spuisluis De oostelijke hevelknie is nu gereed, inclusief voorspanning en spuitbeton. De westelijke hevelknie is kompleet gestort en voor 80% ontkist, terwijl de voorspanning vordert. De normale stroomkokers zijn afgebouwd en het pompenge- bouw is voltooid. Ook is de uitstroomvloer met stroombre- kende wand aan de Krammer zijde van de hevel gereedgeko men, en werden de betonblok ken van de ontvang- en stortebedden geplaatst. Oesterdam Op het zuidelijk damvak van de Oesterdam zijn kleibekledin- gen aangebracht, en ingezaaid met graszaad. Over de gehele lengte van het damvak is een bedieningsweg aangelegd, bestaande uit een fundering van fosforslakken en een 6 cm dikke laag grind- asfaltbeton, voorzien van een oppervlakte behandeling. Op 30 juni 1982 is het werk opgeleverd. Omkading van het Markiezaat De noodmaatregelen die getroffen moesten worden na de doorbraak van de westelijke Markiezaatskade zijn nage noeg voltooid. De hinderlijke dwarsstroming voor de scheepvaart is gereduceerd door het stroomgat te vergro ten met een zandzuiger, en door een deel van de sluitkade op te ruimen tot op het filter op N.A.P. - 2 m. Momenteel is het opruimen van de sluitkade zover gevor derd dat een sluitgatbreedte van 600 m op N.A.P. is verkre gen. De kade dient opgeruimd te worden tot een sluitgat breedte van 800 m. Onderzoek heeft uitgewezen dat de kade opnieuw gesloten moet worden volgens het oorspronkelijke tracé. Verder is besloten het lage noordelijke en zuidelijke damvak te verzwaren en te verhogen, zodat golfoverslag vrijwel niet meer voor zal komen. Achter de te maken sluitkade zal ook een hoog damvak worden aangelegd. De planning van de werkzaamheden houdt in dat in 1982 een stabiel winter- sluitgat verkregen wordt, met voor de scheepvaart op de Schelde-Rijn verbinding aanvaardbare dwarsstromin- gen. Daarvoor is, behalve het genoemde, ook de bouw vereist van een zuidelijke kop, waaromheen de bodem moet worden vastgelegd, en het aanleggen van een drempel in het sluitgat tot N.A.P. - 3 m. Om tot de uitvoering van deze werkzaamheden over te kunnen gaan is inmiddels één overeenkomst opgesteld, waarin de werkonderdelen die het eerst moeten worden uitgevoerd zijn opgenomen. Met de aannemerscombinatie wordt nu onderhandeld over de prijs. Een tweede overeenkomst, met de overige werkzaamhe den voor het maken van een wintersluitgat, is in voorberei ding. Spuikanaal Bath De aansluiting van de noorde lijke afvalwaterleiding, gelegen in de zuidelijke zinkerbundel, op de drukput ten oosten van de Schelde-Rijnverbinding zal pas omstreeks begin oktober worden gerealiseerd. De reden hiervan is, dat het herstel van de drukput meer tijd vergt dan aanvankelijk was gepland.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1982 | | pagina 62