/THnrj Fig. 2, 3. Tolerantie in de schuifgeleiding (boven), met detail. ig. 1. De tolerantie moet erdeeld worden over de erschillende bouwfasen. Wat e pijlers betreft levert dit het olgende beeld: Fouten bij de fabricage. Onvlakheid van het funde- ngsbed. Plaatsingsfouten. Zetting door uitspoeling an zand. ehele tolerantiebeschouwing is gebaseerd, en gunstig resultaat van de controle kan eiden tot een verruiming van de eisen, terwijl en ongunstig resultaat noodzaakt tot nieuwe naatregelen. er ondersteuning van de hiervoor beschreven ewakingsroutine zijn voor elke handeling aste goedkeurgrenzen aangegeven. Een aatafwijking die binnen deze grenzen valt, is tijd toelaatbaar. Over een maatafwijking die iiten deze grenzen valt, kan eerst na enige udie een besluit worden genomen. De vaste oedkeuringsgrenzen zijn vastgesteld op grond in een economische afweging. Zo wordt een oces dat tegen geringe kosten kan worden haald van strakkere grenzen voorzien dan :n kostbaar proces. t doel van de vaste goedkeurgrenzen is eeledig. Ten eerste schept men daarmee een gebied waarbinnen de uitvoering zonder inmenging van de keurende instanties voort gang kan vinden. Ten tweede vormen deze grenzen een beperking van de mate waarin een tegenvallende standaardafwijking van een proces zich voortplant in de constructie. Als een maatafwijking buiten de vaste goedkeur grenzen valt, dient een afweging plaats te vinden over de verder te volgen weg. In grote lijnen zijn er drie mogelijkheden: men kan normaal verder bouwen, men kan het resultaat afkeuren en de handeling opnieuw laten verrichten, maar ook kan men zijn toevlucht nemen tot één van de bijzondere maatregelen, zoals een extra bovenmat, het weglaten van de tegelmat, en dergelijke eerder opgesomde maatregelen. Het econometrische beslismodel berekent bij overschrijding van de vaste afkeurgrens, met inachtneming van de later in het bouwproces nog te verwachten maatafwij- kingen, de kosten van de alternatieve mogelijk heden. De projectleiding kan dan, gesteund door de uitkomsten van het beslismodel, zelf de afweging maken en tot een beslissing komen. 135

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 17