troomsnelheden dan was aangenomen. Zo on men, met handhaving van de eis van een minimaal zandbezwaar, de werkwijze bij het sggen van het funderingsbed aanpassen, ontrole of aan bepaalde kwaliteitseisen oldaan wordt, is één onderdeel van de rocesanalyse die wordt uitgevoerd op basis an de uitkomsten van de verschillende roeven. Daarnaast maakt de procesanalyse et mogelijk aanbevelingen te doen met etrekking tot wijzigingen in de methode van itvoeren, ter verbetering van het op te leveren rodukt. De procesanalyse is daarom een elangrijk deel van de kwaliteitsbewaking in de perationele fase. en behoeve van de procesanalyse worden de eelprocessen gesplitst in zogenaamde nctionele verbanden. Een functioneel rrband geeft de relatie aan tussen een epaald verschijnsel en de parameters die erop an invloed zijn. Zo wordt in het deelproces aggeren' het verschijnsel 'mors' bepaald oor de parameters 'breshoogte', 'bressamen- elling' en 'voortgangssnelheid'. Blijkt uit de oefresultaten een eenduidig verband, dan an men in de werkelijkheid eenzelfde combi- atie van parameters verwachten, en de otimale instelling kiezen van de te beïnvloeden arameters, zoals in dit geval bijvoorbeeld de erhaalsnelheid. Bepaalde verbanden zullen ;hter niet volledig eenduidig blijken te zijn. en dergelijk geval vereist extra proeven, om oveel mogelijk informatie te verzamelen, odat in de operationele fase teruggegrepen kan worden naar de resultaten van proeven nder vergelijkbare condities, jzondere aandachtsgebieden in de procesana- se zijn de vlakheid van het funderingsbed en e scheefstand van de pijler. Beide worden beïnvloed door een groot aantal processen, zoals de mors van het baggeren, en de verdich ting van de matten en de ondergrond. Deze processen kunnen vooraf niet met honderd procent zekerheid worden ingeschat, maar ze kunnen wel beschreven worden met behulp van een verwachtingswaarde met een zekere onzekerheidsband eromheen. Uit evaluatie van de in de proefperiode behaalde resultaten kan bijstelling van de parameters die bovengenoem de processen beïnvloeden, nodig blijken te zijn. Dit kan dan weer leiden tot verruiming of vernauwing van de eisen voor een bepaald deelproces. Zo kan het noodzakelijk zijn, als de vlakheid van de ondermat tegenvalt, aanpassin gen door te voeren in de daarop volgende handelingen door bijvoorbeeld extra hoge tegels op te nemen in de tegelmat, of de schuif aan te passen. Het zal duidelijk zijn, dat de procesanalyse tot en met de laatste verwerke lijking van ieder deelproces belangrijk blijft. Wel zal, afhankelijk van de uitkomsten, de aandacht zich soms meer concentreren op bepaalde moeilijke deelprocessen. In de bedieningsruimte van de 'Cardium'

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 33