an de hand van een dicht net van meetpunten, erdeeld over de drie sluitgaten - Roompot, chaar van Roggenplaat en Hammen - vindt oorlopend onderzoek in de natuur plaats, om et getij en de stroom te meten. Deze metingen enen om te beginnen om vanuit berekeningen erkregen voorspellingen omtrent stroom en etij, en wijzigingen daarin, te toetsen, te ndersteunen en te verbeteren, ovendien zijn ze van belang voor de operatio- ele waterloopkundige begeleiding: via 'STOS, het Hydro-Meteo Informatie Systeem oor de Oosterschelde, worden actuele room- en kenteringsgegevens direct aan de erkschepen die bij de uitvoering betrokken n ter beschikking gesteld. Zonodig worden eze gegevens ook op het werk zelf door een daar gestationeerde meetvlet gemeten, enslotte dragen de metingen bij tot de gemene studie naar de veranderingen in het oombeeld tijdens de verschillende bouw- sen. e metingen worden uitgevoerd door speciaal 'geruste meetvaartuigen; bovendien is er roommeetapparatuur opgesteld aan boord in de werkschepen 'Jan Heijmans' en 'Maco- a', en aan enkele pijlers van de hulpbrug over Hammen en de Schaar van Roggenplaat. an andere belangrijke factor in de waterbewe- ng is het optreden van golven: windgolven, e lokaal worden opgewekt, en deiningsgolven, anlopend van de Noordzee. Kennis van de olfhoogten en de golflengtes die in het gebied nnen optreden is van groot belang om uit sersverwachtingen te kunnen voorspellen alk golfbeeld te verwachten is. Daarnaast zijn :tuele metingen noodzakelijk in verband met werkbaarheidsgrenzen van de werkschepen. 3 golfgegevens worden verkregen uit golf- eetboeien, die op bepaalde plaatsen gesitu- rd zijn. Ook deze gegevens komen beschik- lar via HISTOS. aast de kennis van getij, stroom en golven, n gegevens over erosie en sedimentatie van oot belang: waar en in welke mate vinden dens het bouwproces bodemverdieping en ndafzetting plaats ten gevolge van de itijstroom. Sinds kort is speciale meetappara- ur beschikbaar, waarmee op akoestische ze zandconcentraties gemeten kunnen arden. Deze metingen worden gebruikt om aanzanding of erosie tijdens de bouw te orspellen. orbereidende metingen tdat definitief was vastgesteld dat de dam in Oosterschelde een afsluitbare stormvloedke- g zou worden, moesten vele landmeetkundi ge taken worden vervuld. Om bouwplaatsen voor de pijlers te creëren werden bouwdokken aangelegd, waarin coördinatenstelsels en hoogtepunten moesten worden aangebracht. Dit laatste is geschied volgens een hydrostati sche waterpassing, die zeer nauwkeurig het niveau van N.A.P. van het vasteland naar het werkeiland Neeltje Jans heeft overgebracht. Om het werken in de sluitgaten nauwkeurig te kunnen relateren aan de uiteindelijke plaats van de kering is ieder sluitgat voorzien van een coördinatenstelsel. In elk sluitgat werd dit stelsel zo gekozen dat één van de assen evenwijdig loopt aan de as van de kering in dat sluitgat; de andere as staat er loodrecht op. Raaien en sextantpunten zijn aangebracht om werkschepen door middel van sextantmetingen het grove werk uit te kunnen laten voeren. Daarnaast zijn oriëntatiepunten aangebracht om de geavanceerde apparatuur die bij het plaatsen van de elementen betrokken is, te kunnen inregelen. Al dit voorbereidende werk is nu verricht, maar men moet metingen blijven doen orp de genoemde stelsels en raaien te confoleren. En, zoals normaal bij werk in uitvoering, er is altijd uitzet- en opneemwerk te verrichten ten behoeve van de verrekening met de aannemer. Het bouwen van de pijlers bracht ook veel meetwerk met zich mee. Voor iedere pijler afzonderlijk moesten de stelconstructies zoals de bekisting worden gecontroleerd, zetting en gewicht bepaald, en ook moest aan de hand van een coördinatenstelsel binnen de pijler de vorm ervan worden bepaald, en de referentie punten vastgelegd die later bij het oppakken en plaatsen zouden worden gebruikt. Om een idee te geven van de nauwkeurigheids- eisen geven we de volgende getallen: de vlakheid van de onderkant van de pijler heeft een tolerantie van 10 mm; de absolute nauw keurigheid van de vormbepaling is 4 mm; de bouw en de vormbepaling van de hijsnokken hebben een tolerantie van 3 mm. Om aan deze strenge eisen te kunnen voldoen is gebruik gemaakt van speciale theodolieten, elektronische afstandmeters, waterpassen en optische loden. Omdat bij het assembleren van de kering zeer nauwkeurige metingen en berekeningen moeten worden uitgevoerd, moeten niet alleen van de te plaatsen onderdelen, maar ook van de werkschepen die de plaatsing verrichten, de vorm en de afmetingen nauwkeurig bekend zijn. Ook hiervoor zijn en worden uitgebreide metingen gedaan; verderop in dit artikel zal de noodzaak ervan blijken. Niets kan hier op het gevoel af worden gedaan, alles berust op berekening. 155

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 37