Sinds april 1982 is het Hydro-Meteo-Centrum - na een inwerktijd van ruim een jaar - volledig operationeel in bedrijf. Het centrum, VOOrspellingSSyStemen gevestigd in Zierikzee, moet zorgen dat het werkfront op gezette tijden de beschikking krijgt over de meest actuele prognoses van de meteorologische en waterloopkundige omstan digheden waaronder zal moeten worden gewerkt. Deze informatie is nodig om minstens drie redenen: de veiligheid, de bedrijfseconomie en de technische uitvoering van het werk in de sluitgaten. De veiligheid van mensen en materieel dient zo goed mogelijk te worden gegarandeerd. Ongelukken die een gevolg zijn van het werken onder te ongunstige omstan digheden moeten waar mogelijk worden voorkomen. Het gaat daarbij immers om mensenlevens. Informatie over naderend slecht weer is zeer belangrijk, want ze biedt de mogelijkheid tijdig een veilig heenkomen te zoeken in de havens. Het werkmaterieel dient daarnaast efficiënt en zo economisch mogelijk te worden ingezet. Voorkomen moet worden dat er niet wordt gewerkt terwijl dat wel mogelijk zou zijn, want dat leidt tot financiële verliezen en onnodige vertraging. Anderzijds mag het ook niet voorkomen dat er wordt doorgewerkt onder te ongunstige omstandighe den. Er wordt gebruik gemaakt van uniek materieel, waarvoor geen reserve beschikbaar is; schade aan of verlies van dat materieel zou grote vertraging in de bouw doen ontstaan. De in vergaande mate geprefabriceerde bouw van de stormvloedkering brengt mee dat een groot aantal plaatsingsoperaties zal moeten worden uitgevoerd, zoals het leggen van de funderingsmatten en het plaatsen van pijlers, dorpelbalken en schuiven. Deze operaties kunnen slechts uitgevoerd worden bij geringe stroomsnelheden rond de kentering. Maar de voorbereidingen voor de uiteindelijke plaatsing beginnen al enige dagen eerder. Ook in die voorbereidingsfase zullen nauwkeurige en betrouwbare prognoses beschikbaar moeten zijn van de omstandigheden waaronder de plaatsing moet worden uitgevoerd, teneinde de operatie succesvol te laten verlopen. 160 Het Hydro-Meteo-Centrum Het Hydro-Meteo-Centrum is een samenwer kingsproject van het K.N.M.I., en de Deltadienst. Het bestaat uit een zogeheten gegevensinwin- ningsbedrijf en een voorspelbedrijf. Voor de inwinning van gegevens is een werkploeg van zeven assistent-meteorologen en zeven assistent-waterloopkundigen in de weer. Zij bewaken de binnenkomende informatiestro men. Na controle en eventuele correctie worden de gegevens doorgezonden naar de voorspellers. Gegevens die van direct belang kunnen zijn voor de uitvoering worden boven dien rechtstreeks verstrekt aan de gebruikers, door middel van een snelpeilsysteem: de informatie wordt verstrekt in een radiotelegram, dat elke minuut wordt ververst. Aan boord van de werk- en begeleidingsvaartuigen wordt dit telegram ontvangen met speciale ontvangers. Voor studiedoeleinden en advieswerk worden de gegevens tenslotte ook doorgegeven aan het Rekencentrum van de Meet- en Studieafde ling van de Rijkswaterstaat in Zierikzee. In het voorspelbedrijf werken vier meteorologen en vier waterloopkundigen samen. Zij interpre teren de ingewonnen informatie en stellen op basis daarvan prognoses op, in het algemeen met een geldigheidsduur van 24 uur. De prognose verschijnt als een zogeheten hydro- meteo-bulletin, dat dagelijks wordt verspreid om 8, 15, en 21 uur. Op zaterdagen en 's nachts worden normaliter geen bulletins verspreid, terwijl op zondag alleen bulletins uitgaan om 15 en 21 uur. Op zondagen wordt bovendien een meerdaagse prognose opgesteld, die kan worden gebruikt voor het plannen van de werkzaamheden in de daaropvolgende week. Omdat de plaatsingoperaties worden verricht

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 42