In de Uitvoeringspost Storm vloedkering op het werkeiland Neeltje Jans. dienste van de Stormvloedwaarschuwings dienst. Vooral informatie over de golfvelden bij deze locaties is van belang, omdat die veelal de oorzaak vormen voor het ontstaan van lange deining in de mond van de Oosterschelde, waar het bijzondere werkmaterieel zeer gevoelig voor is. Meteorologische gegevens worden ingewonnen via een directe verbinding met het K.N.M.I. in De Bilt en tevens via een aansluiting op het internationale meteonet. Zo krijgt men te Zierikzee de beschikking over analyses van de weersituatie die zijn opgesteld door een aantal nationale meteorologische instituten in West-Europa. Uitgangspunt voor alle prognoses is de algemene weersverwachting. De meteorologen stellen op basis daarvan de verwachting op van de windsnelheid en windrichting en bepalen vervolgens de verwachte afwijking van 164 de waterstanden op hoog en laag water. Met deze gegevens gaan de waterloopkundigen aan de slag. Allereerst wordt bepaald hoe de waterstand zal verlopen. Met behulp van uit onderzoek gevonden correlaties tussen het verticale en horizontale getij wordt vervolgens het te verwachten verloop afgeleid van de stroomsnelheden en stroomrichtingen. Daaruit volgen weer de tijdstippen van kentering en de periodes dat de stroomsnelheid beneden een bepaalde waarde zal zijn, de 'kenteringsven sters'. Uit de verwachting van de wind wordt tenslotte de te verwachten hoogte en periode van de golven berekend, gebruik makend van de resultaten van het numerieke Golven Noordzeemodel (GONO) en van correlaties van de golfbeweging op verschillende locaties. De methodieken voor de stroomverwachtingen en de golfverwachtingen zijn eerder gedetailleerd beschreven in Bericht 93 (augustus 1980), waarnaar we dus kortheidshalve verwijzen.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 46