SOOCOO, waar onderzoeksvoorstellen worden beoordeeld. Contracten Het is niet goed denkbaar dat een werk van de omvang en de gecompliceerdheid van de Oosterscheldekering op gewone wijze zou worden aanbesteed: geen enkele aannemer of combinatie van aannemers kan zich verplichten voor een vastgestelde prijs binnen een afgespro ken tijd een stormvloedkering in een zeegat op te leveren. Daarom is een andere contractvorm gekozen. Al eerder werden voor de uitvoering van de grote werken van het Deltaplan met combinaties van Nederlandse aannemersbedrijven bijzon dere contracten gesloten. Men spreekt in zo'n geval van 'raamcontracten', omdat een groot deel ervan bestaat uit een kader, waarbinnen de latere concrete deelcontracten nog moeten worden ingevuld. Het is eigenlijk een stel overeengekomen spelregels die in acht genomen moeten worden bij het afsluiten van deel-overeenkomsten. De algemene strekking is, dat opdrachtgever en aannemer zullen samenwerken tot het beoogde project is uitgevoerd. De aannemer verplicht zich voor elke uitvoeringsfase voldoende capaciteit ter beschikking te houden, en de opdrachtgever ziet af van het benutten van het marktmecha nisme voor deelprestaties. Belangrijke punten zijn de afschrijvingsnormen en de opslagpercen tages die de aannemer mag hanteren in zijn begrotingen en de regelingen bij verschillen tussen de raming van de opdrachtgever en de begroting van de aannemer. Het grote voordeel van raamovereenkomsten is wel dat ze bij een buitengewoon gecompli ceerd werk als dit, ontwerpers en uitvoerders al bijeenbrengen in een fase van het ontwerp waarin de werkwijze nog gedefinieerd moet worden. De aannemer aanvaardt door in een vroeg stadium te adviseren en mee goed te keuren een deel van de verantwoordelijkheid voor de met het ontwerp samenhangende werkwijze. De eindverantwoordelijkheid blijft uiteraard bij de opdrachtgever. Voor de afsluiting van de Oosterschelde was in 1973 een raamovereenkomst gesloten, waarvan reeds verschillende deel-overeenkomsten in uitvoering waren toen het besluit tot herover weging werd genomen. In de periode van 1974 tot 1976 - de afsluitingswerken lagen toen stil om de keus voor een stormvloedkeringsontwerp te kunnen bepalen - stonden voor de studie twee aannemerscombinaties de Rijkswaterstaat bij, een 'droge' en een 'natte'. Later, toen de beslissing tot uitvoering van de kering genomen 168 was, versmolten zij tot één organisatie, die zich 'Dosbouw' noemde. De voorwaarden van de ■huidige raamovereenkomst dateren dus van 1977. Veel van die voorwaarden betreffen de wijze waarop het bijzondere materieel voor de assemblage van de kering moest worden ontwikkeld'en gebouwd. Gedeeltelijk is het materieel eigendom van de aannemers, gedeeltelijk werd het in Rijksopdracht gebouwd, onder leiding van de aannemer. 'Mytilus', 'Cardium', 'Ostrea' en 'Macoma' werden volgens deze laatste formule ontworpen en aanbesteed, terwijl bijvoorbeeld de 'Jan Heymans' en de ponton voor geologisch onderzoek 'Johan V' werktuigen zijn in eigen dom van de aannemers. Noodzakelijke verbouwingen aan deze werk schepen voor specifieke toepassingen in het stormvloedkeringsproject worden voor een groot deel afgeschreven op de werkonderdelen die ze uitvoeren. De relaties tussen opdrachtgever en aannemer liggen bij deze constructie op de verschillende niveaus zoals aangegeven in figuur 2. In het raamcontract is ook beschreven wat de Rijkswaterstaat niet aan Dosbouw hoeft op te dragen. De inkoop van bouwmaterialen zoals natuursteen en bouwstaal bijvoorbeeld blijft buiten het contract, en geschiedt rechtstreeks via overeenkomsten met leveranciers. Deze materialen worden vervolgens, zoals het heet, 'ter beschikking gesteld aan de aannemer', die ze verwerkt. Voor de constructie van de afsluitmiddelen - schuiven, bewegingswerken en wat dies meer zij - is een afzonderlijke raamovereen komst gesloten met een combinatie van constructiebedrijven onder de naam 'Ostem'. Tenslotte zijn er dan nog overeenkomsten met instituten en ingenieursbureaus voor het verrichten van ondersteunende en dienstverle nende arbeid. Overeenkomsten met laboratori en onderzoekinstituten regelen de onderzoeks werkzaamheden ten behoeve van ontwerp, uitvoering en beheer van de kering. Schematisch bestaan er dus contractverhoudir - gen zoals weergegeven in figuur 3. Het beheer van de honderdtallen overeenkom sten vindt plaats in een matrix van samenwer kende Rijkswaterstaatsdiensten, onder bestuur van de P.G.S. In dit managementteam zitten alle personen die namens de opdrachtgever directie voeren over de overeenkomsten. Per onderdeel van enige omvang worden deelove eenkomsten afgesloten, waarin uitvoering, prijs en betaling worden geregeld. Op deze wijze is het mogelijk opgedane ervaring te verwerken in volgende deel-overeenkomsten.

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 50