Inleiding die zal bij eenen dwazen man vergeleken worden, die zijn huis op het zand gebouwd heeft. En de slagregen is nedergevallen en de waterstroomen zijn gekomen en de winden hebben gewaaid en zijn tegen dat huis aange slagen en het is gevallen en zijn val was groot. Dit 2000 jaar oude citaat verwoordt op onna volgbare wijze de situatie waar iedere ontwerper van een 'op staal' gefundeerde constructie beducht voor is. Verlies van stabiliteit door erosie of onvoldoende draagkracht van de ondergrond, is een gevreesd fenomeen dat reeds vele rampen heeft veroorzaakt. Ook de stormvloedkering in de mond van de Oosterschelde wordt op zand gebouwd. Hij moet waterstromen kunnen keren en door hevige winden veroorzaakte golven weerstaan. Waarom dan funderen op zand? Moet de ontwerpers onwetendheid of grenzeloze hoogmoed verweten worden? Nee, geen van beide. In tegenstelling tot wat in vroeger tijden mogelijk was, kan heden te dagen grond, en dan met name zand, gebruikt worden als constructiemateriaal, zij het met inachtneming van speciale maatregelen. De vóórbehandeling die zandgrond moet ondergaan om als betrouw baar onderdeel van een waterbouwkundig werk te kunnen fungeren, vereist speciaal ontworpen en gebouwd materieel. Maar niet alleen het materieel dat de zandbodem veran dert is kenmerkend voor de bouwwijze van de stormvloedkering. Als een rode draad herkent men, door het gehele ontwerpproces, het principe van prefabricage. Bij de uitvoering heeft dat tot gevolg dat een keur van speciaal voor dit doel ontworpen montagematerieel wordt ingezet. Ook het bestaande landmeters- 123

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 5