de 'Macoma'. De tegelmatfa- briek bevindt zich in de fase van inbedrijfstelling. De installaties hebben proefge draaid. De eerste mat is gemaakt, en opgerold op de rol. In voorbereiding is het door- baggeren van de dijken tussen de compartimenten I en II, en II en III van het bouwdok Schaar. De uitvoering vindt plaats in het voorjaar van 1983. Van 56 pijlers is thans het betonwerk gereed; er resteren dus nog 10 pijlers, waarvan de werkzaamheden al in een vergevorderd stadium zijn. Er wordt overwogen om de compartimenten II en III gelijktijdig te inunderen, hetgeen uitvoeringstechnische en financiële voordelen heeft, maar of een en ander qua planning haalbaar is, zal mede afhankelijk zijn van de voort gang van andere werkzaamhe den. In compartiment IV is begin augustus begonnen met de produktie van de dorpelbalken. De werkzaamheden lopen volgens plan; de eerste vloeren zijn reeds gestort. Werkterreinen worden inge richt, portaalkranen verzwaard, en funderingen gestort voor de produktie van betonelemen ten op het werkterrein te Kats. Op 1 januari 1983 moet de produktie daar beginnen. Op 2 augustus werd begonnen met werkzaamheden aan het dienstengebouw. Het grond werk is inmiddels gereed, en de eerste betonproeven voor de fundering van de hoogbouw worden gestort. In de verslagperiode werden ten behoeve van de uitvoering van de Oosterscheldekering verscheidene praktijkproeven verricht. Te Schelphoek werd met behulp van een 100-tons trekbank nagegaan wat de invloed is van smering, vervuiling en roestvorming op 182 de grootte van het aandraai- moment van de klembouten voor de bevestiging van de tegels aan de staalstrengen van de tegelmat. Tijdens de proefperiode van de 'Jan Heymans' is gebleken dat de grindstorter op ontoe laatbare wijze in trilling geraakt. Daarom zijn en worden er proeven uitgevoerd aan een schaalmodel van de installatie, met als doel, mogelijke maatregelen tegen dit verschijnsel op hun waarde te testen. Verder is in het bassin te Schelphoek onderzoek uitge voerd naar aanleiding van de schade die is toegebracht aan het bovendoek van een proefmat in het sluitgat, toen hij verdicht werd met de 'Cardium'. Verwacht mag worden dat de voorgestelde wijzigingen aan de vormge ving van de trilplaten tot gevolg hebben dat in het vervolg geen schade meer zal voorkomen. In de stroomgoot in Lith wordt momenteel de stabiliteit onderzocht van het grind 30/60 mm ter plaatste van de aansluiting op de filtermat. Fotoverantwoording Jaap Wolterbeek 122, 139, 141, 146, 151, 154, 157, 164, 167 Willem Diepraam 127, 129, 156, 171 Bart Hofmeester 137, 153, 173 Rijkswaterstaat 143, 145

Driemaandelijks bericht Deltawerken | 1983 | | pagina 64